Hausengel w walce przeciw koronawirusowi

Skutki koronawirusa w Europie są szczególnie dotkliwe dla osób starszych i schorowanych, które wymagają, tak jak nasi niemieccy podopieczni, opieki 24 godziny na dobę. Chociaż sytuacja jest jeszcze stosunkowo stabilna, to ludzie potrzebujący opieki, ich krewni i opiekunowie obawiają się, co ich może spotkać w przyszłości i domagają się większego wsparcia ze strony polityków.

Seniorin schaut besorgt aus dem Fenster

„Czy to nie wstyd, że publiczna dyskusja w Niemczech skupia się przede wszystkim na tym, kto powinien zbierać szparagi? Czy nie powinno być znacznie bardziej istotne życie osób w podeszłym wieku, z około 300 000 niemieckich gospodarstw domowych, korzystających z usług opiekunów z Europy Wschodniej?” - mówi Juliane Bohl, członek zarządu Hausengel Holding AG. Kryzys spowodowany koronawirusem znacząco wpływa na wielu opiekunów z Europy Wschodniej, wykonujących zlecenia w niemieckich domach. W tej chwili sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna, przynajmniej dla Hausengel, zarówno nasi franczyzobiorcy jak i rodziny niemieckie są pod dobrą opieką. Firma dokładna wszelkich starań, aby zapewnić im bezpieczeństwo. „Sytuacja jednak może się zmienić, kiedy opiekunowie postanowią wrócić do domu i nie będziemy w stanie zorganizować za nich zastępstwa. Niektóre rodziny już są zdesperowane, ponieważ nie mogą znaleźć opiekuna lub ambulatoryjnej opieki dla swoich krewnych wymagających opieki. W placówkach stacjonarnych obowiązuje blokada przyjęć. Państwo nie może i nie powinno polegać na tym, że w każdym przypadku problem opieki nad osobami starszymi zostanie rozwiązany w strukturach rodzinnych”, wyjaśnia Bohl.

Hausengel wzywa polityków do działania

Z powodu już istniejących i nadchodzących zamknięć granic coraz mniej opiekunów może przybyć do Niemiec. Niektórzy z góry rezygnują z wyjazdu w obawie, że ich powrót do Polski może zostać utrudniony. Hausengel wzywa rząd federalny do znalezienia praktycznych i szybkich rozwiązań dla pracowników opieki, którzy przyjeżdżają do pracy w Niemczech. Bez względu na to, z jakiego kraju pochodzą. Nie wystarczy wydać pozwolenia opiekunom. Są zależni od firm transportowych, ponieważ zwykle nie podróżują własnym samochodem. Transport pasażerski dla opiekunów z Europy Wschodniej musi być zapewniony zarówno w Niemczech, jak i za granicą.

Ponadto niezbędne jest dostarczenie materiałów ochronnych, takich jak rękawiczki, środki dezynfekujące i maski dla opiekunów. Zakup tych niezbędnych materiałów jest obecnie trudny lub możliwy tylko po wysokich cenach. Przy planowanej centralnej dostawie tych materiałów ochronnych należy również wziąć pod uwagę pracowników opieki z Europy Wschodniej.

Opiekunowie mają swój znaczący wkład w opiekę w Niemczech

Juliane Bohl wskazuje na ważny aspket: „Zdajemy sobie sprawę, że obecna sytuacja stawia przed całym rządem federalnym trudne zadania. Niemniej jednak chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, że ci pracownicy opieki mają znaczący wkład w opiekę ambulatoryjną w Niemczech. Około 300 000 gospodarstw domowych jest uzależnionych od tej formy opieki. Opiekunowie odciążają służby ambulatoryjne, co jest niezbędne w obecnej sytuacji.” Wiadomość od rodziny, którą opiekuje się Hausengel, pokazuje, jak krewni osób wymagających opieki czują się w tej sytuacji: „Opieka nad osobami starszymi w ich domowym zaciszu bardzo odciążała działania polityczne przez lata. Jednak rodziny, które zdecydowały się na taką formę opieki, czują się obecnie porzucone przez rząd. Domagamy się, aby uregulować i umożliwić opiekunom przybycie do Niemiec, następnie powrót do rodzinnego kraju.”

Hausengel zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności społecznej i korporacyjnej

Hausengel od kilku tygodni stosuje środki ostrożności, aby móc odpowiednio zareagować na rozwój kryzysu w dobie COVID-19. „Opracowaliśmy plany awaryjne dla naszych opiekunów. Wielu z nich świadomie przedłuża swój pobyt w Niemczech. Przede wszystkim dlatego, że są objęci niemieckim prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym, które oczywiście uwzględnia również leczenie wynikające z zakażenia koronawirusem. Ponieważ prowadzimy również kilka usług ambulatoryjnych w Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii i Bawarii, dysponujemy niezbędną fachową wiedzą medyczną i jesteśmy dostępni dla wszystkich opiekunów i rodzin w razie jakichkolwiek pytań”, mówi Bohl. Wdrożono również środki ostrożności wśród pracowników biurowych Hausengel. Zostali oni oddelegowani do pracy w domu, tak aby w przypadku potrzeby kwarantanny, nasze usługi nie zostały zakłócone, aby być w stałym kontakcie zarówno z opiekunami jak i rodzinami. „Uważnie monitorujemy rozwój COVID-19 oraz oficjalne zasady i wytyczne odpowiednich ministerstw. Zdrowie wszystkich zaangażowanych i utrzymanie stabilnej sytuacji dostarczania naszych usług jest naszym najwyższym priorytetem. Wymaga to jednak również ram politycznych i strukturalnych. Potrzebne jest szybkie i nieskomplikowane rozwiązanie w celu ochrony osób najbardziej od niego zależnych, a mianowicie osób starszych a mianowicie osób starszych i potrzebujących opieki” - podsumowuje sytuację Juliane Bohl.

Aktualności
Najnowsze wiadomości z branży opieki domowej
Wszystkie aktualności

Konkurs wielkanocny dla opiekunów

Podejmij zlecenie w Niemczech w okresie wielkanocnym i zarób jeszcze więcej!

Każdy franczyzobiorca przebywający na zleceniu w Niemczech w okresie wielkanocnym może nie tylko otrzymać premię…

Kursy języka niemieckiego z dofinansowaniem dla opiekunów

Hausengel od lat stawia na rozwój kompetencji i umiejętności swoich franczyzobiorców, udostępniając im między innymi bezpłatne kursy online dotyczące opieki nad seniorami. Jednak pracując za granicą,…

Konkurs świąteczny Hausengel został rozstrzygnięty!

Nadszedł czas! Znamy zwycięzców świątecznego losowania nagród Hausengel!

Nasi franczyzobiorcy, którzy w dniach 23-31 grudnia 2022 r. przebywali w Niemczech na zleceniu, automatycznie wzięli udział w…