Schliessen
Schliessen

Czy opiekunki muszą się zaszczepić przeciw COVID-19?

Obowiązek szczepień dla personelu pielęgniarskiego lub pracowników placówek służby zdrowia i opieki wejdzie w życie w Niemczech 16 marca 2022 r. i rodzi wiele pytań. Zebraliśmy dla Państwa najważniejsze z nich. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek dalsze pytania, prosimy o kontakt.

Impfpass und Spritze

Czy w Niemczech obowiązkowe są szczepienia dla opiekunów w tzw. opiece całodobowej?

Nie, obowiązkowe szczepienia, które zostaną wprowadzone, nie dotyczą opiekunów w domowej opiece całodobowej, pracujących w Niemczech. Obowiązek szczepień dla pracowników placówek dotyczy pracowników placówek służby zdrowia i opieki od 16 marca 2022 r. W przyszłości będą oni musieli wykazać, że zostali zaszczepieni, wyzdrowieli lub nie mogą być zaszczepieni z powodów medycznych. Ten wymóg szczepień w placówkach jest częścią "Ustawy o wzmocnieniu profilaktyki szczepień przeciwko pandemii COVID-19 oraz o zmianie innych przepisów w związku z pandemią COVID-19". Współpracując z Hausengel jako opiekunowie, nie podlegają Państwo obowiązkowym szczepieniom.

Tekst ustawy jest dostępny pod następującym linkiem: https://dserver.bundestag.de/btd/20/001/2000188.pdf

Dlaczego obowiązek szczepień w placówkach nie dotyczy opiekunów domowych?

Zgodnie z tekstem ustawy, opiekunowie w "opiece całodobowej" nie są zaliczani do "pracowników zakładów opieki zdrowotnej". Ponieważ opiekunowie są aktywni tylko w jednym gospodarstwie domowym przez dłuższy okres, zakłada się, że ryzyko zakażenia jest mniejsze niż w przypadku usług ambulatoryjnych lub personelu pielęgniarskiego w placówkach. Gospodarstwa domowe osób korzystających z opieki nie są "obiektami" w rozumieniu ustawy o ochronie przed zakażeniami.

Czy powinienem/powinnam się zaszczepić, jeśli chcę pracować jako opiekun/opiekunka w Niemczech?

Tak, szczepienie jest zalecane, ponieważ jako opiekunowie ponoszą Państwo szczególną odpowiedzialność. W trakcie swojej pracy mają Państwo bliski kontakt z grupami osób szczególnie narażonych na zakażenie, które potrzebują ochrony. Zalecamy, aby wszyscy zaangażowani w opiekę byli zaszczepieni. Obecnie jednak szczepienie nie jest warunkiem koniecznym do podjęcia pracy jako opiekun(ka) seniora w Niemczech. Należy jednak pamiętać, że w wielu miejscach publicznych w Niemczech obowiązuje zasada 3G lub coraz częściej 2G(+). Szczepienie ułatwia dostęp do większości dziedzin życia publicznego. Klienci preferują również zaszczepionych opiekunów.

Co mogę zrobić dla większego bezpieczeństwa?

Największą rolę w walce z dalszymi zakażeniami koronawirusem nadal odgrywa nasze własne odpowiedzialne zachowanie. Wezwanie do zachowania ostrożności, dystansu fizycznego, higieny i regularnego testowania nadal obowiązuje wszystkich, wymaga naszego zrozumienia i współdziałania. Zalecamy, aby wszystkie osoby zaangażowane w opiekę zaszczepiły się, jeśli to możliwe.

Z Europy Środkowej i Wschodniej należy podróżować tylko wtedy, gdy nie występują u Państwa żadne objawy choroby i mają Państwo aktualny negatywny wynik testu na koronawirusa (nie starszy niż 24 godziny). Podczas pobytu na zleceniu zalecamy regularne wykonywanie testów, niezależnie od posiadanego statusu zaszczepienia.

Czy mogę się zaszczepić również w Niemczech?

Opiekunowie pracujący w Niemczech mogą zostać zaszczepieni w tym kraju. Mogą oni zostać wskazani jako osoby bliskiego kontaktu swojego podopiecznego i tym samym być uprawnione do otrzymania szczepienia.

Prosimy wszystkich zleceniodawców i opiekunów o wspólne ustalenie, jakie środki należy jeszcze podjąć w danym gospodarstwie domowym. Z przyjemnością udzielimy wsparcia w zakresie komunikacji i odpowiemy na pytania. Więcej informacji znajdą Państwo również na naszej stronie.

Aktualności
Najnowsze wiadomości z branży opieki domowej
Wszystkie aktualności

Zniesienie obostrzeń dla podróżujących do Niemiec

Według Instytutu Roberta Kocha liczba zakażeń koronawirusem systematycznie spada. Na początku maja zrezygnowano z wielu restrykcji, które obowiązywały w związku z pandemią. Obowiązek noszenia maseczek…

Eine Betreuungskraft am Bahnhof mit Koffer, Maske und Pass.

Polska ponownie zaklasyfikowana jako obszar wysokiego ryzyka zakażeniem Covid-19

Jak ogłosił Instytut Roberta Kocha, Polska została ponownie zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka ze względu na utrzymujące się wysokie wskaźniki zakażeń koronawirusem. Z tego powodu obowiązują…

Zmiana przepisów w Niemczech od 30.05.2021 – testy na COVID 19 nie będą już potrzebne

Polska przestaje być uznawana przez Niemcy za kraj wysokiego ryzyka pandemicznego. Testy przed przyjazdem z Polski oraz obowiązek kwarantanny od 30.05.2021 nie będą konieczne.

W niedzielę 30 maja…