<
Schliessen
Schliessen
headerImages.0.alternative

Obowiązki opiekunów seniora

Opieka nad osobami starszymi w Niemczech to brażna, która nieustannie rozwija się. Praca jako opiekunka seniora w Niemczech jest wymagająca, ale jednocześnie dostarcza wiele zawodowej satysfakcji. Oferty pracy dla opiekunek seniora w Niemczech są zróżnicowane i dlatego każda opiekunka może znaleźć odpowiadajace jej preferencjom i kwalifikacjom zlecenie. Jak wygląda praca opiekunki w Niemczech? Jakie są obowiązki opiekunki seniora? Jak rozpocząć pracę jako opiekunka seniora? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo poniżej.

Zakres obowiązków opiekunów seniora

Opiekunka organizuje dzień swojego podopiecznego. Jej głównym zadaniem jest profesjonalna opieka nad osobą niesamodzielną. Opiekunka powinna wykazywać się pełnym empatii podejściem do podopiecznego i elastycznością. Zakres obowiązków opiekunki może różnić się w zależności od zlecenia, jednak zasadniczo wykonuje ona czynności, które mógłby wykonywać krewny osoby wymagającej opieki. Zakres odpowiedzialności opiekunki jest ściśle określony w umowie. Poszczególne dni pracy opiekunki planują samodzielnie.

Opieka domowa obejmuje:

  • Wsparcie i pomoc w czynnościach dnia codziennego (np. przy myciu, ubieraniu)
  • Prowadzenie gospodarstwa domowego, prace domowe (np. sprzątanie, pranie)
  • Pomoc w zakupach
  • Przygotowywanie posiłków
  • Organizacja czasu wolnego i jego wspólne spędzanie (w tym rozmowy na tematy, które interesują podopiecznego, słuchanie wspomnień, wspólne czytanie lub czytanie podopiecznemu, rozwiązywanie łamigłówek, prace ręczne, słuchanie muzyki, śpiewanie, spacery i wiele więcej)
  • Towarzyszenie podczas wizyt u lekarza i załatwianiu spraw
  • Wsparcie przy opiece podstawowej

Poszczególne świadczenia z zarkresu opieki  domowej mogą być ustalane indywidualnie.

Przykładowy dzień opiekunki

Przykładowy dzień pracy opiekunki seniora wygląda inaczej w każdej rodzinie. Najczęściej rozkład dnia jest uzależniony od stanu zdrowia podopiecznego oraz od ustaleń z jego rodziną. Zlecenia i potrzeby podopiecznych są róże, dlatego dzień opiekunki może wyglądać nieco inaczej. Jednak praca ta wiąże się z pewną rutyną i powtarzalnością, które dają podopiecznemu poczucie bezpieczeństwa. Poniżej przedstawiamy przykładowe dzień pracy pani Doroty, opiekunki, która współpacuje z Hausengel już od 2012 roku. Pełny wywiad z panią Dorotą, mogą przeczytać Państwo tutaj.