<
Schliessen
Schliessen

Polska ponownie zaklasyfikowana jako obszar wysokiego ryzyka zakażeniem Covid-19

Jak ogłosił Instytut Roberta Kocha, Polska została ponownie zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka ze względu na utrzymujące się wysokie wskaźniki zakażeń koronawirusem. Z tego powodu obowiązują obecnie ponownie zaostrzone przepisy wjazdowe z Polski do Niemiec, co dotyczy również opiekunek i opiekunów.

Polska obszarem wysokiego ryzyka

Podczas gdy późnym latem w Europie nie było już obszarów wysokiego ryzyka, w wielu miejscach podczas chłodniejszych pór roku liczba zakażeń ponownie wzrasta. Od niedzieli, 5 grudnia 2021, jak podaje niemiecki Instytut Roberta Kocha (RKI), Polska znów jest jednym z nich.

Kraje i regiony o szczególnie wysokim ryzyku zakażenia są klasyfikowane jako obszary wysokiego ryzyka. Jednak nie tylko liczba zakażeń ma decydujące znaczenie w tej klasyfikacji. Inne kryteria to szybkość rozprzestrzeniania się wirusa, obciążenie systemu opieki zdrowotnej lub nawet brak danych na temat sytuacji covidowej (więcej informacji i przegląd aktualnych klasyfikacji można znaleźć na stronie internetowej RKI).

W stosunku do osób wjeżdżających do Niemiec z Polski lub innego obszaru wysokiego ryzyka obowiązują obecnie określone przepisy wjazdowe. Oprócz obowiązku cyfrowej rejestracji wjazdu obowiązuje następująca zasada: każdy wjeżdżający z Polski, który nie został w pełni zaszczepiony lub nie jest ozdrowieńcem, musi zostać poddany dziesięciodniowej kwarantannie. Można zostać zwolnionym z kwarantanny najwcześniej pięć dni po wjeździe po uzyskaniu negatywnego wyniku testu. Tylko osoby, które przed wjazdem przedstawią ważny dowód szczepienia lub ozdrowienia, nie muszą poddawać się kwarantannie.

W związku z tym należy zawsze mieć przy sobie aktualny wynik testu, potwierdzenie szczepienia lub rekonwalescencji. Te dokumenty należy również przesłać przy cyfrowej rejestracji wjazdu do Niemiec. Dokumenty dotyczące aktualnego statusu mogą być również wymagane przez policję federalną lub właściwy urząd podczas kontroli ruchu transgranicznego w Niemczech.

Tak jak poprzednio, największą rolę w walce z koronawirusem i ewentualnymi infekcjami odgrywają ludzie i ich postawa. Wezwanie do zachowania ostrożności, zachowania dystansu i wzmożonej higieny nadal obowiązuje wszystkich, wymaga naszego zrozumienia i współpracy. Zachęcamy, aby wszystkie osoby zaangażowane w opiekę, jeśli jest to możliwe, zostały zaszczepione. Dalsze wskazówki dotyczące zachowania się na zleceniu można znaleźć na naszej stronie internetowej poświęconej opiece w czasach koronawirusa.

Aktualności
Najnowsze wiadomości z branży opieki domowej
Wszystkie aktualności

Zniesienie obostrzeń dla podróżujących do Niemiec

Według Instytutu Roberta Kocha liczba zakażeń koronawirusem systematycznie spada. Na początku maja zrezygnowano z wielu restrykcji, które obowiązywały w związku z pandemią. Obowiązek noszenia maseczek…

Impfpass und Spritze

Czy opiekunki muszą się zaszczepić przeciw COVID-19?

Obowiązek szczepień dla personelu pielęgniarskiego lub pracowników placówek służby zdrowia i opieki wejdzie w życie w Niemczech 16 marca 2022 r. i rodzi wiele pytań. Zebraliśmy dla Państwa…

Zmiana przepisów w Niemczech od 30.05.2021 – testy na COVID 19 nie będą już potrzebne

Polska przestaje być uznawana przez Niemcy za kraj wysokiego ryzyka pandemicznego. Testy przed przyjazdem z Polski oraz obowiązek kwarantanny od 30.05.2021 nie będą konieczne.

W niedzielę 30 maja…