Schliessen
Schliessen

10 środków ochronnych wdrożonych przez Hausengel w celu ochrony przez koronawirusem

Dla bezpiecznej współpracy opiekunek i rodzin

  1. W trosce o bezpieczeństwo opiekunek i podopiecznych oferujemy opiekunkom sprawdzone i aktualne informacje dotyczące świadczenia usług opiekuńczych w stanie epidemii czy okresie zagrożenia epidemicznego, a także zasad przemieszczania się pomiędzy Polską, a Niemczami w tych okresach.
  2. Wspieramy współpracujących z nami opiekunów seniora, a także opiekunów medycznych w rejestracji na szczepienie ochronne przeciw Covid-19, aby zapewnić im jeszcze większe bezpieczeństwo.
  3. Hausengel wdrożył w obrębie swojego systemu franczyzowego oraz sieci służby ambulatoryjnej Pflegedienst ścisłe zasady przestrzegania higieny i środki ochronne zgodne z ustawowymi przepisami.
  4. Wszystkie opiekunki współpracujące z Hausengel są regularnie informowane i szkolone (w ich językach ojczystych – w tym również po polsku) z następujących tematów: 
    • Informacje dotyczące podróżowanie do Niemiec i wynikające z nich obowiązki, np. kwarantanna
    • Środki zapobiegawcze w celu ochrony przed infekcjami wirusowymi
    • Prawidłowe stosowanie masek ochronnych
    • Odpowiedzialne zachowanie w codziennej opiece domowej
    • Odpowiedzialne zachowanie przy podejrzeniu zakażenia
    • Ogólne zalecenia i rozporządzenia
    • Aktualne informacje z Instytutu Roberta Kocha, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Światowej Organizacji Zdrowia
  1. Wszystkie opiekunki współpracujące z Hausengel są wyposażane w maseczki ochronne już przed podróżą na zlecenie. Podróż odbywa się przy zachowaniu zgodności z przepisami dotyczącymi zachowania i higieny.
  2. Decyzje o pozostałych niezbędnych środkach, np. testach na koronawirusa w kraju ojczystym (przed wyjazdem na zlecenie) są podejmowane w porozumieniu z opiekunkami.
  3. W sytuacjach awaryjnych jesteśmy dostępni dla naszych franczyzobiorców telefonicznie 24 godziny na dobę. Nasze opiekunki mają do dyspozycji kilka kanałów komunikacji z nami, w tym WhatsApp.
  4. Na życzenie rodziny, Hausengel wspiera również w kontaktach z urzędami i instytucjami takimi jak np. Gesundheitsamt.
  5. Wszystkie opiekunki współpracujące z Hausengel podlegają ochronie ubezpieczeniowej, która pokrywa również zakażenie koronawirusem.
  6. Na życzenie zleceniodawcy Hausengel udziela dodatkowego wsparcia i pośredniczy w kwestii pisemnych ustaleń pomiędzy stronami umowy.
Aktualności dotyczące koronawirusa
Informacje dla opiekunek i opiekunów
Dalsze wiadomości

Zniesienie obostrzeń dla podróżujących do Niemiec

Według Instytutu Roberta Kocha liczba zakażeń koronawirusem systematycznie spada. Na początku maja zrezygnowano z wielu restrykcji, które obowiązywały w związku z pandemią. Obowiązek noszenia maseczek…

Impfpass und Spritze

Czy opiekunki muszą się zaszczepić przeciw COVID-19?

Obowiązek szczepień dla personelu pielęgniarskiego lub pracowników placówek służby zdrowia i opieki wejdzie w życie w Niemczech 16 marca 2022 r. i rodzi wiele pytań. Zebraliśmy dla Państwa…

Eine Betreuungskraft am Bahnhof mit Koffer, Maske und Pass.

Polska ponownie zaklasyfikowana jako obszar wysokiego ryzyka zakażeniem Covid-19

Jak ogłosił Instytut Roberta Kocha, Polska została ponownie zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka ze względu na utrzymujące się wysokie wskaźniki zakażeń koronawirusem. Z tego powodu obowiązują…

Przepisy dotyczące osób wjeżdżających do Niemiec w związku z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2/COVID-19

Stan na 1 czerwca 2022

  • Od 1 czerwca 2022 r. osoby wjeżdżające do Niemiec nie muszą przedstawiać dowodu, że zostały zaszczepione przeciwko koronawirusowi, certyfikatu ozdrowieńca ani negatywnego wyniku testu na koronawirusa.
  • Wyjątek stanowi wjazd z obszaru występowania mutacji wirusa. W tym przypadku nadal obowiązują dotychczasowe przepisy obejmujące cyfrową rejestrację wjazdu, poddanie się testowi oraz kwarantannie. Aktualne obszary występowania mutacji wirusa można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Roberta Kocha.
  •  Wszystkie szczepionki uznane przez WHO są obecnie uznawane za dowód szczepienia. Należą do nich na przykład Sinova, Sinopharm lub Coronavac od producentów chińskich lub Covaxin od producenta indyjskiego.

Co należy wiedzieć przed wyjazdem - zestaw informacji dla opiekunów

Środki zapobiegawcze w celu ochrony przed infekcjami wirusowymi

Koronawirus i  jego rozprzestrzenianie się to obecnie najbardziej popularny w mediach temat. Także i my chcielibyśmy uwrażliwić wszystkich na kwestie z nim związane. Warto wdrożyć działania odpowiednie do sytuacji, aby uchronić się przed infekcjami. Zalecamy, aby zachować ostrożność i zawsze przestrzegać kilku podstawowych zasad higieny:

Myj ręce i trzymaj je z dala od twarzy

Wirusy są często przenoszone przez dłonie (na przykład podczas uścisku dłoni). Kiedy patogeny wchodzą w kontakt z oczami, nosem i ustami, dostają się do błon śluzowych, w wyniku czego wirus może się rozprzestrzeniać. Dlatego częste i dokładne mycie rąk zapewnia ochronę przed infekcjami wirusowymi. Ręce należy dokładnie myć mydłem przez około 30 sekund, nawet między palcami. Powinieneś także unikać dotykania twarzy, szczególnie okolic oczu, nosa i ust.

Kaszel i kichanie

Nie należy kaszleć i kichać w dłonie, lecz w chusteczkę lub zgięcie ramienia. Zachowanie higieny dłoni jest niezwykle ważne dla ochrony przed wirusami. Podczas kaszlu i kichania należy również zachować odpowiednią odległość od osób postronnych. Zużyte papierowe chusteczki należy natychmiast wyrzucić, a następnie umyć ręce.

Obserwuj objawy i pozostań w domu w przypadku choroby

Początkowymi oznakami choroby wirusowej są nagle rosnąca gorączka, złe samopoczucie, kaszel i bóle mięśni. Jeśli wystąpią te objawy, należy skonsultować się z lekarzem. Aby zadbać o własne zdrowie i nie zarażać wirusami innych ludzi, należy zawsze leczyć się w domu. W miarę możliwości należy unikać bliskiego kontaktu z członkami rodziny i innymi osobami w celu ochrony ich przed infekcją wirusową.

Regularnie wietrz zamknięte pomieszczenia

Aby zmniejszyć liczbę wirusów w zamkniętych pomieszczeniach, należy je wietrzyć kilka razy dziennie, każdorazowo przez dziesięć minut. Częste wietrzenie pomieszczeń zwiększy wilgotność powietrza wewnątrz, co z kolei zapobiega wysychaniu błon śluzowych, które w takim stanie są bardziej podatne na infekcje.

Środki ostrożności i zapobieganie COVID-19

Poniższe video obrazuje środki ostrożności i działania zapobiegawcze przeciwko koronawirusowi.

Wskazówki dotyczące stosowania masek ochronnych

Od 27 kwietnia 2020 r. wprowadzono w Niemczech wymóg zakrywania części twarzy w miejscach publicznych. W tym celu można używać maseczek specjalistycznych, maseczek szytych samodzielnie, szalików lub innego kawałka materiału zakrywającego usta i nos. Konsekwentne przestrzeganie zalecanych zasad higieny jest nadal najskuteczniejszą ochroną przed potencjalną infekcją. Istnieją różne rodzaje masek ochronnych.

Od 20 stycznia 2021 r. obowiązuje w Niemczech w sklepach i komunikacji miejskiej obowiązek noszenia maseczek medycznych (np. FFP2, FFP3).

Prawidłowe używanie maseczki ochronnej

Maseczki medyczne do ochrony jamy ustnej i nosa (MMN), tzw. maseczki operacyjne, chirurgiczne (OP): Są one stosowane głównie w medycynie, np. w gabinetach lekarskich, klinikach lub w pielęgniarstwie. Mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się drobinek śliny przez użytkownika i służą przede wszystkim do ochrony drugiej osoby (ochrona zewnętrzna). 

Półmaseczki przeciwpyłowe z filtrem (maseczki na twarz, maski FFP): Posiadają filtr przeciw zanieczyszczeniom mikrobiologicznym. Są one stosowane głównie w obszarach roboczych, w których w powietrzu znajdują się szkodliwe substancje. Maski zapobiegają wirusom i mogą chronić użytkownika przed infekcją (ochrona samego siebie). Istnieją trzy poziomy ochrony masek FFP. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Instytut Roberta Kocha (RKI) zalecają co najmniej 2 poziom ochrony.

Maseczki zakrywające usta i nos wykonane samodzielnie: są to np. maseczki wykonane samodzielnie z tkaniny. Chociaż nie stanowią one sprawdzonej funkcji ochronnej dla użytkownika, mogą, podobnie jak maski chirurgiczne, pomóc zmniejszyć ryzyko zarażenia innych ludzi poprzez zatrzymywanie kropelek, drobinek śliny wydostających się z naszej jamej ustnej (ochrona innych).

Więcej informacji na temat funkcji ochronnej różnych maseczek i środków do dezynfekcji można znaleźć np. na stronie internetowej ministerstwa zdrowia

Jak prawidłowo korzystać z maseczki:

Eine Schutzmaske ist nur dann wirksam, wenn sie korrekt angelegt ist. Die Maske muss gemäß der ihr beiliegenden Anleitung aufgesetzt werden. Folgendes sollten Sie zusätzlich beachten:

  • Tylko jedna osoba powinna używać tej samej maseczki.
  • Dokładnie umyj ręce przed założeniem maseczki ochronnej (myj ręce mydłem co najmniej 20 do 30 sekund. Wskazówka: dwukrotne zaśpiewanie „Happy Birthday to you” - o ile trzymasz ręce pod wodą.)
  • Podczas zakładania upewnij się, że nos i usta są zakryte pod brodą, a maseczka jest jak najbliżej krawędzi.
  • Unikaj dotykania i przesuwania maseczki ochronnej podczas noszenia.
  • Podczas zdejmowania należy unikać dotykania zewnętrznej części maseczki ochronnej, ponieważ może ona zawierać patogeny. Chwyć boczne zakładki lub sznurki i ostrożnie je rozwiąż lub odsuń.
  • Po zdjęciu dokładnie umyj ręce.

Wskazówki dotyczące przykładu zakładania i zdejmowania maseczek ochronnych można znaleźć także na tej stronie internetowej.

Wskazówki dla opiekunek na zleceniu

Osoby wymagające opieki i pielęgnacji są w grupie osób, w przypadku których zalecana jest szczególna ostrożność. U osób starszych, z osłabioną odpornością i u których występują inne schorzenia, infekcje koronawirusem mogą mieć ostrzejszy przebieg. Dlatego ochrona tych osób ma dla nas najwyższy priorytet. Również wiele opiekunek Hausengel, przebywających obecnie na zleceniu w Niemczech, jest zaniepokojonych o swoje zdrowie. Mimo to zostają one na miejscu dla swoich podopiecznych. Chcielibyśmy, aby opiekunki wiedziały, że w tym trudnym czasie jesteśmy z nimi i dla nich, gwarantując im bezpieczeństwo, zarówno w sytuacjach zawodowych, jak i prywatnych. Aby dostarczyć im dokładnych i sprawdzonych informacji, stworzyliśmy ten poradnik  dotyczący koronawirusa oraz ochrony ubezpieczeniowej.

  • Zależy nam na Państwa bezpieczeństwie. Zachowując zalecenia odnośnie postępowania i higieny, chronią Państwo siebie i swoje otoczenie. Proszę zadbać o to, aby wszyscy odwiedzający zachowywali szczególną higienę.
  • Mogą Państwo zachęcić zleceniodawcę do tego, żeby zakupy zamawiać z dostawą do domu.  Robienie zakupów mogą przejąć na siebie także członkowie rodziny podopiecznego pod warunkiem, że kontakt przy przekazywaniu zakupów będzie ograniczony do absolutnego minimum. Można na przykład ustalić konkretne miejsce odbioru tak, żeby nie było konieczne wchodzenie do mieszkania.
  • Proszę ograniczyć kontakty z innymi do minimum: nie brać udziału w imprezach i wydarzeniach publicznych oraz unikać publicznych środków komunikacji. Jeżeli muszą Państwo wyjść, to proszę pamiętać, że od 20 stycznia 2021 obowiązuje w Niemczech w sklepach i komunikacji miejskiej obowiązek noszenia maseczek medycznych (np. FFP2, FFP3).
  • Jeśli jest to możliwe, prosimy rozważyć pozostanie na miejscu lub przedłużenie zlecenia. Pomożemy we wszystkich formalnościach. Nie podejmując ryzyka związanego z podróżą, chronią Państwo siebie i swoich najbliższych.
  • Chroniące Państwa ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków, OC i zdrowotne zachowują swoją ważność, jeśli zostają Państwo na zleceniu. Są Państwo objęci najlepszą ochroną ubezpieczeniową. Nagłe zachorowanie na COVID-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa, jest również objęte ubezpieczeniem.
  • W związku z obecnymi ograniczeniami w transporcie międzynarodowym, zjechanie ze zlecenia jest bardzo utrudnione. Ponadto po powrocie do kraju ojczystego, muszą się Państwo poddać przymusowej dwutygodniowej kwarantannie.
  • Proszę zachować spokój i nie wpadać w panikę. Sytuacja opieki domowej jest dla Państwa o wiele bezpieczniejsza w tym czasie niż podróżowanie.  

Prawidłowe zachowanie w przypadku podejrzenia infekcji wirusowej

  • Jeśli mieliście kontakt z zarażonymi osobami, zwróćcie się bezzwłocznie do odpowiednich służb sanitarno-epidemiolgicznych telefonicznie – nawet jeśli nie występują jeszcze żadne objawy. Odpowiednią placówkę na terenie Niemiec możecie wyszukać na stronie Instytutu Roberta Kocha: https://tools.rki.de/PLZTool/
  • Jeśli pojawią się symptomy po powrocie z regionu dotkniętego lokalną transmisją wirusa, powiadomcie telefonicznie swojego lekarza lub pogotowie, w Niemczech pod numerem 116 117. NFZ uruchomił infolinię pod numerem 800 190 590. Przekażcie lekarzowi dokładny opis występujących symptomów oraz informacje dotyczące osób, z którymi kontaktowaliście się oraz miejsc, w których doszło do takiego kontaktu.
  • Koniecznie unikajcie kontaktów z innymi osobami.
  • Ponieważ czas od zakażenia do wystąpienia pierwszych objawów może wynieść do 14 dni, pozostańcie w domu (ew. pracujcie zdalnie) przez ten okres przy jakimkolwiek podejrzeniu, że doszło do zarażenia.

Koniecznie i bezzwłocznie poinformujcie nas jako pracodawcę o infekcji lub jej podejrzeniu, abyśmy mogli odpowiednio zareagować!

Co oznacza zasada 3G lub 2G?

Co oznacza zasada 3G lub 2G?

Tak zwana zasada 3G oznacza: "zaszczepiony, ozdrowieniec lub przetestowany". Osoby, które nie zostały w pełni zaszczepione lub nie zostały uznane za ozdrowieńców, muszą w niektórych przypadkach przedstawić negatywny wynik szybkiego testu (maksymalnie sprzed 24 godzin) lub negatywny wynik testu PCR (maksymalnie sprzed 48 godzin).

W niektórych krajach związkowych i regionach, zasada 2G została wprowadzona w celu ochrony systemu opieki zdrowotnej i przed infekcjami: Zasada ta oznacza "zaszczepiony lub wyleczony". Zgodnie z zasadą 2G, dostęp mają tylko osoby zaszczepione lub wyleczone. Należy udokumentować to ważnym świadectwem szczepienia lub świadectwem rekonwalescencji.

Kiedy i jak mogę się zaszczepić?

Kiedy i jak mogę się zaszczepić?

Już pod koniec grudnia 2020 r. w wielu krajach UE rozpoczął się proces szczepień przeciwko COVID-19. Krajowe programy szczepień mają na celu zapewnienie bezpiecznych i skutecznych szczepień dla najbardziej narażonych członków społeczeństwa. W międzyczasie jednak każdy, kto chce, może się zaszczepić. Kiedy i gdzie można się zaszczepić, można dowiedzieć się na stronie Ministerstwa Zdrowia danego kraju.

Obecnie szczepienie nie jest warunkiem koniecznym do pracy w charakterze opiekuna w środowisku domowym, ale pilnym zaleceniem.

Pod pewnymi warunkami również opiekunowie mogą zostać zaszczepieni w Niemczech. Obecnie warunkiem koniecznym jest, aby opiekun był jedyną osobą bliską dla osoby wymagającej opieki, która ma ponad 70 lat, trisomię 21 lub upośledzenie umysłowe (lub demencję) lub jest w grupie wysokiego ryzyka zakażenia po przeszczepie narządów. Ponadto musi ona posiadać niemieckie ubezpieczenie zdrowotne (które jest oczywiście gwarantowane w Hausengel). Zalecamy, aby opiekun towarzyszył osobie wymagającej opieki bezpośrednio na wizycie szczepiennej i w trakcie tej wizyty został zaszczepiony jako osoba bliskiego kontaktu.

Jak się mogę zabezpieczyć?

Jak się mogę zabezpieczyć?

  • Podobnie jak w przypadku grypy i innych "zwykłych" przeziębień, istnieją proste środki, które możesz podjąć, aby się zabezpieczyć: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem, należy regularnie myć ręce, unikać witania się uściskiem rąk i zachowywać co najmniej 1-2 metry odległości od innych: Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej (BZGA) "Zapobieganie infekcjom: 10 najważniejszych wskazówek dotyczących higieny"
  • Proszę maksymalnie ograniczyć kontakty społeczne poza obowiązkami zawodowymi w zakresie opieki i pielęgniarstwa. Jeśli to możliwe, ogranicz swoje kontakty do osób z otoczenia domowego.
Co mam robić, gdy czuję się chory?

Co mam robić, gdy czuję się chory?

  • W chwili obecnej należy zachować szczególną ostrożność. Zostań w domu, gdy masz ostre dolegliwości układu oddechowego i niezwłocznie poinformuj o tym rodzinę osoby, którą się opiekujesz. Postępuj tak samo w przypadku "zwykłych" przeziębień. Jeżeli twoja praca została zorganizowana za pośrednictwem agencji, prosimy o niezwłoczne poinformowanie o tym również agencji.
Co mam zrobić, gdy mam objawy takie jak kaszel, drapanie w gardle, gorączkę, przeziębienie czy biegunkę?

Co mam zrobić, gdy mam objawy takie jak kaszel, drapanie w gardle, gorączkę, przeziębienie czy biegunkę?

  • Zgłoś się telefonicznie do gabinetu lekarskiego. Jeżeli nie możesz skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, zadzwoń na ogólnokrajową niemiecką infolinię dla pacjentów pod numer 116 117. W wielu regionach funkcjonują również specjalne infolinie dot. koronawirusa - w Polsce NFZ uruchomił infolinię pod numerem 800 190 590.
  • Proszę również poinformować o swoich objawach agencję pośrednictwa pracy lub rodzinę osoby, którą się opiekujesz. W przypadku problemów językowych agencja/rodzina może udzielić ci wsparcia.
  • Ważne: w sytuacjach nagłych, takich jak stan ostrej niewydolności oddechowej, należy zadzwonić pod numer 112. W takiej sytuacji należy natychmiast przerwać opiekę. Proszę poinformować swoją agencję lub rodzinę osoby, którą się opiekujesz, by zorganizowali zastępstwo.
Objawy COVID-19 - co robić?
Co mam zrobić, jeżeli miałem kontakt z osobą chorą na COVID-19, ale nie mam żadnych objawów?

Co mam zrobić, jeżeli miałem kontakt z osobą chorą na COVID-19, ale nie mam żadnych objawów?

  • Niezwłocznie poinformuj telefonicznie urząd ds. zdrowia (Gesundheitsamt). Pracownicy urzędu omówią z tobą dalszy tryb postępowania.
  • Urząd ds. zdrowia, pod który podlegasz, jest wymieniony na stronie internetowej Instytutu Roberta Kocha (RKI).
  • Jeżeli przebywałeś w strefie zagrożenia wyznaczonej przez Instytut Roberta Kocha lub w strefie szczególnego nasilenia choroby w Niemczech, to nawet gdy nie masz żadnych oznak choroby powinieneś unikać niepotrzebnych kontaktów i w miarę możliwości pozostać w domu. Na stronie internetowej RKI można dowiedzieć się, które regiony są wyznaczonymi strefami zagrożenia.
  • Proszę również poinformować agencję pośrednictwa pracy lub rodzinę osoby, którą się opiekujesz. W przypadku problemów językowych agencja/rodzina może udzielić ci wsparcia.
Co mam zrobić, gdy po powrocie do ojczyzny zostanie u mnie stwierdzone zarażenie koronawirusem?

Co mam zrobić, gdy po powrocie do ojczyzny zostanie u mnie stwierdzone zarażenie koronawirusem?

  • Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi takich przypadków, obowiązującymi w twoim kraju.
  • Poinformuj o swojej chorobie agencję, która skierowała cię do pracy lub rodzinę osoby, którą opiekowałeś się w Niemczech.
Czy mogę zarazić się od osoby, którą się opiekuję?

Czy mogę zarazić się od osoby, którą się opiekuję?

  • Zazwyczaj przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych nie jest możliwe zachowanie zalecanej odległości, która wynosi co najmniej 1-2 metry. Przy bliskim kontakcie z ludźmi zawsze istnieje ryzyko zarażenia. Proszę przestrzegać ogólnych zasad: podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem, należy regularnie myć ręce, unikać witania się uściskiem rąk. Postępuj zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi higieny
Czy granice są zamknięte dla polskich opiekunów?

Czy granice są zamknięte dla polskich opiekunów?

  • Wszyscy obywatele polscy, którzy obecnie przebywają poza granicami, mogą wrócić do Polski. Osoby takie objęte są obowiązkową 14-dniową kwarantanną. Wyjazd z Polski jest możliwy w każdej chwili.

Powyższe informacje są zgodne ze stanem na dzień 25.03.2020 r. Każdego dnia mogą pojawić się zmiany. Aktualne informacje na temat podróży można uzyskać na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych lub po skontaktowaniu się ze swoim krajem ojczystym.

Źródło: oficjalna strona internetowa niemieckiego Ministerstwa Zdrowia

Dalsze informacje

Prosimy również, abyście samodzielnie zasięgali informacji z oficjalnych źródeł, które są na bieżąco aktualizowane i odzwierciedlają aktualny stan.

Odpowiedzi na najczęstsze pytania o koronawirus:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/porady

Aktualny stan i podstawowe informacje o wirusie:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2

Ważne informacje, a także dokładne wytyczne dotyczące zachowania i zasad higieny: https://www.gov.pl/web/zdrowie/co-musisz-wiedziec-o-koronawirusie

Informacje dla podróżujących:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych

Informacje dla chcących wracać do Polski samolotem:
https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-chcacych-wracac-do-polski-samolotem

Aktualne informacje po angielsku:
https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019

 

Tutaj znajdą Państwo 10 wskazówek dotyczących higieny do pobrania, udostępnione przez niemiecką Centralę Federalną Uświadomienia Zdrowotnego (Bundeszentrale für gesundheitliche Aufklärung).
Żródło: https://www.infektionsschutz.de/mediathek/infografiken.html