<
Schliessen
Schliessen

Noce przy ogniu i latające jajka – wielkanocne zwyczaje w Niemczech

Wiele naszych opiekunek i opiekunów spędza dni świąteczne w domu ze swoimi rodzinami. Ci jednak, którzy w tym czasie przebywają w Niemczech, mają okazję poznać tamtejsze zwyczaje. Oprócz klasycznych pisanek i tradycyjnego późnego śniadania, wielkanocne praktyki, choć sprzyjają przyjemnej atmosferze, mogą budzić też zdumienie.

Dziękujemy opiekunkom i opiekunom Hausengel, którzy podejmują zlecenie w wielkanocnym czasie i doceniamy ich zaangażowanie poprzez konkurs, w którym można wygrać dodatkową premię. Może podczas zlecenia niektórzy z naszych franczyzobiorców będą mieli okazję doświadczyć palenia ognia wielkanocnego albo rzucania jajkami? Kto nie zna tych niemieckich zwyczajów, ten koniecznie powinien czytać dalej.

Tradycje wielkanocne są nie tylko głęboko zakorzenione w niemieckiej kulturze, lecz wnoszą także wiele radości i zabawy do codziennego życia. W szczególności warto zwrócić uwagę na ogień wielkanocny oraz rzucanie jajkami. Dzięki nim można spędzić naprawdę niezapomniane chwile z podopiecznymi oraz ich rodzinami i cieszyć się świąteczną atmosferą w Niemczech.

Wielkanocny ogień: morze świateł, które odpędza zimę

Ogień wielkanocny to imponujący zwyczaj obchodzony w wielu częściach Niemiec. W sobotni wieczór przed świąteczną niedzielą ludzie zbierają się na zewnątrz, aby rozpalić duże ognisko. Tradycja ta kultywowana jest od bardzo dawna, a symbolizuje zwycięstwo wiosny nad zimą i światła nad ciemnością. Jest to moment, w którym najważniejsze są ciepło i poczucie wspólnoty.

Krąży kilka bajek i mitów związanych z tym zwyczajem. W przeszłości podobno tańczono wokół ognia, a kiedy ten prawie się spalił, przeskakiwano przez niski żar lub płomienie. Było to postrzegane jako test odwagi, ale wiązało się również z przekonaniem że skok przez ogień może przynieść uleczenie chorób i ochronę przed nimi. Dziś ognisko wielkanocne jest praktykowane głównie jako wydarzenie rodzinne lub święto lokalnej społeczności, które łączy ludzi. Płomienie rozświetlają mrok nocy, tworząc fascynujące morze światła, które dla wielu jest niezapomnianym widokiem. Każdy, kto nie miał okazji dotychczas tego doświadczyć, zdecydowanie powinien.

Rzucanie jajkami: osobliwa zabawa z tradycją

Choć początkowo może wydawać się to nieco szalone, to w niektórych regionach Niemiec wielkanocne zabawy z ugotowanymi jajkami na twardo w roli głównej należą do popularnych zwyczajów. Sama nazwa wyjaśnia, na czym one polegają.

Istnieją różne warianty tej gry: niektórzy starają się, by jak najmniejszą liczbą rzutów jajko dotarło do określonego celu, przy czym po wprawieniu go w ruchu należy za nim biec. Inni próbują skierować jajko możliwie wysoko i daleko tak, aby się nie rozbiło. Jeśli pozostanie ono nienaruszone, mówi się, że przyniesienie to szczęście osobie rzucającej. Niektórzy starają się nawet, by jajka przeleciały nad ich domem, mając nadzieję, że się nie stłuką, co ma zapewnić ochronę posesji przed uderzeniami piorunów. Tak czy inaczej, ten wielkanocny zwyczaj wywołuje wiele śmiechu, a jajka – rozbite czy nie – po zabawie są zjadane przez jej uczestników.

Wszystkim, niezależnie od formy spędzania Wielkanocy, życzymy wspaniałych świątecznych dni!