<
Schliessen
Schliessen

Boże Narodzenie w Niemczech z perspektywy opiekunki

Praca opiekunki w okresie świątecznym jest dla wielu wyzwaniem, zwłaszcza jeśli pracuje się z dala od domu. Pani Maria, opiekunka Hausengel, dzieli się swoimi doświadczeniami na temat tego, w jaki sposób ułatwić i umilić sobie zlecenie w Niemczech w czasie świąt.

Pani Maria mówi, że praca z niemieckimi rodzinami w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie zapewnia wyjątkową okazję do poznania kultury i tradycji Niemiec. "Chociaż nie mogę być z własną rodziną, często znajduję w Niemczech coś w rodzaju drugiej rodziny i przyjaznych ludzi, którzy naprawdę doceniają mnie i to, co robię". Podkreśla znaczenie wymiany kulturowej: “Dzielimy się naszymi zwyczajami i tradycjami. Wnoszę własne historie i przepisy, a w zamian dowiaduję się wiele o niemieckich tradycjach bożonarodzeniowych — jest wiele podobieństw, ale też różnic. Po powrocie do domu zawsze mam coś nowego do opowiedzenia. Szczególnie uwielbiam jarmarki bożonarodzeniowe!”

Opiekunka podkreśla również znaczenie wspólnych działań: “Wspólnie dekorujemy choinkę, pieczemy ciasteczka i śpiewamy kolędy. Jest tak wiele wspaniałych chwil, które przeżywamy razem. Te działania nie tylko tworzą świąteczną atmosferę, ale są też dobrą zabawą dla nas obojga. Jeśli zdrowie na to pozwala, zawsze staram się angażować osoby starsze tak bardzo, jak to możliwe. Dzielenie się jest tym, co sprawia, że wielu ludzi rozkwita.”

Pomimo bycia z dala od własnej rodziny, pani Maria nie czuje się samotna w okresie świątecznym. “Ludzie, którymi się opiekuję, stają się moją dalszą rodziną. Jesteśmy dla siebie nawzajem i tworzymy społeczność. Z moją rodziną jesteśmy zawsze w kontakcie przez WhatsApp i rozmowy wideo. To nie to samo, co spotkanie osobiste, ale pomaga mi to znieść tęsknotę za bliskimi.”

Kolejnym aspektem, który podkreśla pani Maria, jest strona finansowa. “Podejmując pracę w okresie świątecznym, mogę zarobić więcej jako opiekunka w Niemczech. Dodatkowy dochód pozwala mi wspierać finansowo moją rodzinę, a także zapewnić sobie przyszłość. Po świętach planuję zrobić sobie dłuższą przerwę, by spędzić czas z rodziną i odpocząć”.

Pani Maria postrzega wyzwania okresu świątecznego jako okazję do poprawy swojej sytuacji zawodowej i finansowej przy jednoczesnym utrzymaniu więzi z rodziną. "Poświęcenia, które podejmuję w tym czasie, opłacają się, a doświadczenie, które zdobywam, jest bezcenne. To inwestycja w przyszłość moją i mojej rodziny".