<
Schliessen
Schliessen

Ach, lato! 5 przykazań dobrego wypoczynku

Wakacje to okres kochany przez większość z nas. Piękna pogoda, promienie słońca, ciepłe, gwieździste noce napawają nas optymizmem, podnoszą poziom endorfin i sprawiają, że czujemy się lekko i cudownie. Lubimy wylegiwać się na słońcu czy kąpać się w krystalicznej wodzie. Lato to też okres licznych podróży, poznawania nowych kultur, zwiedzania licznych zabytków oraz zawierania nowych znajomości. Niezależnie jak spędzamy swój urlop, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, aby był on udany i relaksujący. To powinien być czas regeneracji i wypoczynku.

Oto kilka wakacyjnych porad, aby Twój urlop był udany, bez względu na okoliczności:

1. Nawadniaj organizm

Po pierwsze, podczas upałów powinniśmy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu naszego organizmu. Pamiętamy, żeby przypominać o tym naszym podopiecznym, jednak często zapominamy, żeby zadbać o siebie. A odwodnienie organizmu niesie za sobą srogie konsekwencje, które mogą spowodować, że zamiast miło spędzać czas, czeka nas wizyta na ostrym dyżurze. Dziennie należy wypić przynajmniej 1,5 - 2 l napojów (najlepiej wody niegazowanej, która doskonale ugasi nasze pragnienie).

2. Pamiętaj o kremach z filtrem

Przed wyjściem z domu powinniśmy użyć dobrego kremu z filtrem. Kremem powinno się smarować przynajmniej 15 minut przed wyjściem na słońce. Opalenizna jest piękna, ale tylko wtedy, kiedy jest zdrowa! Powinniśmy też zadbać o nakrycie głowy, aby uniknąć udaru słonecznego, czyli bólu głowy i wymiotów. Pamiętajmy, że słońce o godzinie 12:00 znajduje się najwyżej i świeci z największą mocą. W miarę możliwości unikajmy przebywania na słońcu w godzinach 11:00 – 15:00.

3. Ogranicz korzystanie z telefonu i internetu do absolutnego minimum

W XXI wieku ciężko wytrzymać bez dostępu do Internetu. Kiedy przebywamy na zleceniu, jest to w pełni uzasadnione i zrozumiałe – chemy być w kontakcie z najbliższymi, którzy są daleko. Na wakacjach nie musimy być jednak ciągle online. O ile sprawdzenie poczty raz dziennie czy krótka rozmowa ze znajomym nie jest niczym złym, o tyle ciągłe zawieszenie na telefonie lub tablecie można śmiało zaliczyć do uzależnienia od Internetu i mediów społecznościowych. W trakcie urlopu warto docenić piękno realnego życia. Wyłączmy telefon na kilka godzin, zapomnijmy o wszystkim, skupmy się na tym, co tu i teraz. Oddychajmy głeboko, pełną piersią, podziwiajmy widoki i słuchajmy śpiewu ptaków, doceniajmy małe rzeczy, które nas otaczają. To naprawdę nas odpręży!

4. Wypoczywaj aktywnie

Wyjeżdżając na urlop warto zaplanować sobie ten czas tak, jak lubimy. Jednak nie bądźmy przykuci tylko do leżaka, zwiedzajmy, poznawajmy nowych ludzi, spacerujmy, pływajmy i bawmy się dobrze. Nawet największym fanom leżącego trybu wakacyjnego możemy zagwarantować, że odrobina aktywności fizycznej poprawi ich samopoczucie, doda im energii i lekkości.

5. Problemy zostaw w domu

Problemy – każdy jakieś ma. Jednak nie pozwólmy, aby spędzały nam sen z powiek. Nie ma takich, jakich nie dałoby się rozwiązać. Podczas urlopu postarajmy się nasz bagaż problemów i przemyśleń zostawić w domu. W końcu urlop mamy tylko raz na jakiś czas. Zatem nie marnujmy go na troski, lepiej się odprężyć, zrelaksować, uśmiechnąć i naładować baterie, aby móc zmierzyć się z rzeczywistością po powrocie.