Schliessen
Schliessen

„To, co dajesz od siebie, do Ciebie wraca”

Mariola Iwanicka

Pani Mariola współpracuje z Hausengel od 2013 roku. To osoba o wielkim sercu, bardzo pracowita, oddana podopiecznym, która nie boi się wyzwań i nie lubi nudy. Pochodzi z województwa zachodniopomorskiego, gdzie przez wiele lat była aktywna zawodowo. Życiowa sytuacja zmobilizowała ją do tego, aby szukać pracy za granicą i tak od ponad 10 lat wspaniale reprezentuje markę Hausengel jako życzliwa i profesjonalna opiekunka seniora w Niemczech.

Pierwsze doświadczenia w opiece

Pani Mariola rozpoczęła swoją drogę zawodową w branży opiekuńczej ponad 13 lat temu. Na pierwsze zlecenie wyjechała prywatnie. Jednak taka forma pracy nie odpowiadała jej na dłuższą metę. „Praca na czarno wiąże się z dużym ryzykiem i niesie za sobą swojego rodzaju niebezpieczeństwo. Brak dobrego ubezpieczenia, pomocy koordynatorów, strach przed zostaniem oszukanym i nieotrzymaniem wynagrodzenia to tylko kilka argumentów przemawiających za szukaniem legalnej formy współpracy. Nie chciałam dłużej ryzykować, chciałam pracować legalnie. Wtedy ktoś polecił mi Hausengel.“

Pierwsze zlecenie od Hausengel

„Z Hausengel współpracuję od ponad 10 lat. Przez większość tego czasu jeździłam do tej samej podopiecznej, która choruje na stwardnienie rozsiane. To zlecenie od początku nie było łatwe. Podopieczna miała i ma niełatwy charakter, a do tego dochodzą kwestie związane z chorobą. Jednak jestem wytrwała i tak szybko się nie poddaję. Z czasem zaprzyjaźniłyśmy się z panią Ritą, a jej dom stał się moim drugim domem.”

Znajomość języka niemieckiego

„Wyjeżdżając pierwszy raz do Niemiec, nie znałam języka niemieckiego. Nie da się ukryć, że było to stresujące. Z perspektywy czasu dziś zachęcałabym wszystkich chcących podjąć taką pracę do nauki języka jeszcze przed wyjazdem. To na pewno zredukuje stres związany z pobytem za granicą i bardzo ułatwi komunikację pomiędzy opiekunem a podopiecznym. Sama uczyłam się niemieckiego w pracy, dużo rozmawiałam z panią Ritą, pytałam, ona mnie poprawiała i uczyła. Poza tym oglądałam i nadal oglądam telewizję po niemiecku, aby cały czas osłuchiwać się z tym językiem, ale i tak wiele pracy w tej kwestii jeszcze przede mną. Uczymy się całe życie.“

Działalność gospodarcza (Gewerba)

„Gewerba nie była dla mnie żadnym problemem. Chciałam po prostu pracować legalnie i mieć poczucie, że nie jestem sama, że zawsze mogę liczyć na pomoc pracowników firmy. Pracownicy Hausengel zajęli się wszystkimi formalnościami związanymi z założeniem działalności. Nie musiałam nic robić w tym temacie, mogłam skupić się na swojej pracy. Co roku firma rozlicza mnie z podatku, więc nie mam żadnych administracyjnych spraw na głowie.”

Satysfakcja z pracy

„Bardzo lubię moją pracę i chętnie wyjeżdżam do Niemiec. Tak naprawdę to w Niemczech odpoczywam psychicznie od prywatnych zmartwień. To zajęcie nie jest łatwe, ale daje satysfakcję. Moja podopieczna jest osobą mocno schorowaną, stwardnienie rozsiane to okrutna choroba wpływająca nie tylko na stan fizyczny chorego, ale i psychiczny. Postawa, którą przyjęłam, okazane serce i moja ciężka praca bardzo poprawiły stan psychiczny pani Rity, co przełożyło się na wszystkie inne aspekty jej życia. To niesamowicie budujące, jaki ludzie mogą mieć na siebie wzajemnie wpływ. Zawsze bardzo angażuję się w pracę, wychodzę z założenia, że to, co dajesz innym, kiedyś do Ciebie wróci. Kto wie, jakiej pomocy ja w przyszłości będę potrzebować i co przyniesie mi los.?“

Trudności na zleceniu

„Przyzwyczaiłam się do swoich obowiązków – nie stanowią już dla mnie problemu. Największym kłopotem nadal bywa dla mnie język niemiecki i denerwuję się, kiedy nie mogę czegoś zrozumieć.”

Wolne chwile podczas zlecenia

„Wszystko zależy od mojego nastroju, pogody lub możliwości. Gdy tylko mam ku temu możliwość, chętnie idę pospacerować, przewietrzyć głowę lub zwyczajnie oglądam telewizję.”

Finansowy aspekt współpracy

„Zarobki są zdecydowanie atrakcyjne – jestem zadowolona. W Hausengel mam prawo sama wskazać, jaka stawka za zlecenie mnie interesuje, i za pośrednictwem koordynatorki wysłać moją ofertę do rodziny. Na rękę dostaję tyle, ile sobie zażyczę.”

Czy polecam Hausengel?

„Jestem bardzo zadowolona ze współpracy z Hausengel. Pracuję legalnie, mam poczucie bezpieczeństwa, dobre ubezpieczenie, świetną pomoc i wsparcie koordynatorek, a pieniądze są zawsze na czas."

Hausengel daje mi poczucie bezpieczeństwa

Zofia Machoń, Lubartów
Gdy dowiedziałam się, na jakich zasadach można współpracować z Hausengel i je zrozumiałam, zdecydowalam się na najkorzystniejsze dla mnie założenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech. W ogóle mnie to nie przerażało, ponieważ Hausengel nadzoruje moje sprawy urzędowe dotyczące działalności. Firma przejmuje za mnie całą biurokrację. Nie mam z tym żadnych problemów. Cieszę się, że mogę współpracować z Hausengel, bo firma dba o wszelkie kwestie formalne i zapewnia mi duże bezpieczeństwo w Niemczech. Moja pani koordynator przekazuje mi informacje o zleceniach w sposób jasny i zrozumiały, tak więc na miejscu wykonywania zlecenia nie ma nieprzyjemnych niespodzianek. Poza tym bardzo podoba mi się nazwa Hausengel, czyli w tłumaczeniu na polski »anioł domowy«. Wiele ta nazwa dla mnie znaczy.

Współpraca z Hausengel daje mi poczucie stabilizacji

Dorota Kolbuch, Bierutów
Do każdego nowego zlecenia, bez względu na okoliczności Pani Dorota nastawia się pozytywnie. Przed każdym zleceniem koordynatorki Hausengel starają się rzetelnie przedstawić miejsce oraz sytuację osoby podopiecznej uwzględniając plusy i minusy danego miejsca. Pani Dorota zawsze wie, czego może się spodziewać na zleceniu i nigdy nie nastawia się negatywnie. Jak sama twierdzi Hausengel daje jej poczucie stabilizacji.
Dla Pani Doroty bardzo ważne w tej branży jest poczucie stabilizacji. „Z Hausengel nie mam obaw, że nie będę miała zleceń w przyszłości. O to dba moja osobista koordynatorka. Oferta jest bardzo dokładnie przedstawiana, nie jedzie się w ciemno. Kontakt z firmą jest zawsze bardzo dobry, a koordynatorki bardzo pomocne. Nie mam z czego być niezadowolona. Z czystym sercem polecam Hausengel”.

Nie widzę żadnych aspektów czy obszarów, które wymagałyby zmiany

Krzysztof Kozber, Szczecin
Dwie znajome polecały mi firmę Hausengel, a informacje płynące od nich były na tyle pozytywne, że nie miałem żadnych wątpliwości, że to właśnie Hausengel jest dla mnie idealnym partnerem. To zawsze jasne sytuacje i klarowne informacje dotyczące tak warunków finansowych oraz współpracy, jak i charakterystyki samego zlecenia. Nie przychodzi mi do głowy nic, w czym Hausengel mógłby się poprawić lub udoskonalić. Nie widzę żadnych aspektów czy obszarów, które wymagałyby zmiany. Od samego początku jestem bardzo zadowolony z tej współpracy. Kontakt z pierwszą rodziną i podopiecznym był dla mnie ogromnym wydarzeniem, jednak cały czas czułem się, mówiąc potocznie, zaopiekowany, zarówno w trakcie szkoleń przygotowujących, podczas pierwszego kontaktu z rodziną, w którym uczestniczył przedstawiciel Hausengel, czy już podczas drugiego dnia, kiedy to otrzymałem telefon z zapytaniem czy wszystko jest w porządku. Kompleksowa opieka z motta firmy rozpoczyna się już w momencie pierwszej rozmowy telefonicznej i nigdy się nie kończy, a mówię to z perspektywy osoby, która współpracuje z Hausengel od ponad 5 lat.