Schliessen
Schliessen

Opiekunka Seniora

Iwona Walczak-Stolarska

Frau

Pani Iwona pochodzi z województwa dolnośląskiego. Od roku 2012 współpracuje z Hausengel jako opiekunka seniora w Niemczech. Swoją życzliwością, profesjonalizmem i wielkim sercem ujmuje nie tylko niemieckie rodziny, ale również pracowników Hausengel.

 

Pierwsze doświadczenia w branży opiekuńczej

Pani Iwona rozpoczęła swoją drogę zawodową w branży opiekuńczej ponad 16 lat temu. Do wyjazdu do Niemiec w roli opiekunki seniora namówiła ją koleżanka. Pierwsze kroki stawiała na prywatnych zleceniach. Miała same pozytywne wrażenia przez pierwsze dwa lata swojej pracy, jednak mimo wszystko z biegiem czasu postawiła na legalną formę współpracy. Trafiła do Hausengel i tak oto ponad 11 lat upiększa jesień życia seniorom z rodzin Hausengel.

Nie przerażała Pani konieczność otworzenia własnej działalności gospodarczej?

Gewerba nie była dla mnie żadnym problemem. Chciałam pracować legalnie. Pracownicy Hausengel przejęli wszystkie formalności związane z założeniem działalności. Nie musiałam nic robić w tym temacie, tylko skupić się na swojej pracy – opiece nad osobami starszymi.

Czy znała Pani język niemiecki, wyjeżdżając na pierwsze zlecenie?

Zupełnie nie znałam niemieckiego, wyjeżdżając pierwszy raz do Niemiec, ale to było 16 lat temu, byłam tym trochę przerażona. Wtedy nie było tak szeroko dostępnego internetu, więc słownik miałam zawsze przy sobie. Trafiałam jednak na fajne rodziny, które próbowały mi pomóc opanować niemiecki. Poradzili mi, abym oglądała telewizję po niemiecku, najlepiej bajki i osłuchiwała się z językiem. Tak też robiłam. Na początku krępowałam się pytać, jak dany przedmiot się nazywa, jak coś powiedzieć, ale rodziny przekonywały mnie, że to żaden wstyd pytać. Zatem z czasem o wszystko pytałam, a oni chętnie mi pomagali. I tak dzisiaj mówię po niemiecku komunikatywnie i dogadam się na każdy temat.

Jakie ma Pani preferencje w odniesieniu do zleceń?

Nie ma dla mnie znaczenia, czy zlecenie jest na wsi, czy w mieście. Każda opcja ma swoje uroki. Wyjeżdżam na zlecenia tylko dwa razy do roku, na 6-8 tygodni. I taka możliwość bardzo mi odpowiada przy współpracy z Hausengel. Sama decyduję, jak często, na jak długo chcę wyjechać. Nie ma żadnej presji ze strony firmy, ponieważ to jeden z plusów prowadzenia własnej działalności na terenie Niemiec, jestem sama swoim szefem i to ja podejmuję decyzje.

Czy praca daje Pani satysfakcję?

Oczywiście! Bardzo lubię moją pracę, po kilku miesiącach w domu bardzo chętnie wyjeżdżam do Niemiec. Niemcy są pięknym krajem, lubię poznawać nowe miejsca, nowych ludzi, czy kulturę. To moja praca, więc wynagrodzenie też jest ważne, jednak poczucie, że pomagam innym, ich wdzięczność i serdeczność są bardzo satysfakcjonujące. Na ostatnim zleceniu podopieczna zwracała się do mnie „mein Schatz” (mój skarbie), to było przemiłe i motywujące. Jest wiele rodzin i podopiecznych, których dobrze wspominam. Rodziny zazwyczaj chciały, abym wracała do nich na wymianę z inną opiekunką, ale przez mój system wyjazdów często było to niemożliwe. Ale sam fakt, że doceniali moją pracę i byli z niej zadowoleni, dodawał mi skrzydeł.

Zawód opiekuna to bardzo wymagające zadanie, z jakimi trudnościami na zleceniu się Pani spotyka?

Przez te 11 lat współpracy z Hausengel trafiałam na naprawdę dobre zlecenia, sporadycznie spotykałam się z sytuacjami, które sprawiały mi trudności. Znajomość języka niemieckiego pozwalała mi samodzielnie rozwiązywać problemy, choć zawsze miałam poczucie, że mogę liczyć na koordynatorki Hausengel w przypadku trudnej sytuacji. Generalnie po tylu latach pracy w tym zawodzie wystarczy mi kilka dni na klimatyzację w nowym miejscu, żeby dobrze funkcjonować. Czasami, aż mi żal, że już muszę wyjeżdżać, czasami przedłużam zlecenia, jeśli jest taka możliwość.

Jak spędza Pani wolne chwile podczas zlecenia?

Wszystko zależy od mojego nastroju, pogody lub możliwości miejsca, w jakim pracuję. Ale bardzo lubię wyjść z domu, oczyścić głowę, pospacerować lub pojeździć na rowerze.

Czy jest Pani zadowolona z finansowego aspektu współpracy?

Tak, zarobki są zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż w polskich firmach, różnica sięga nawet do 400€! W Hausengel mam prawo sama wskazać, jaka stawka za zlecenie mnie interesuje i za pośrednictwem koordynatorki, wysłać moją ofertę do rodziny. Na rękę dostaję tyle, ile sobie zażyczę.

Hausengel wart polecenia?

Współpracuję z Hausengel od ponad 11 lat i nigdy nie czułam rozczarowania, czy zawodu. Pracuję legalnie, mam poczucie bezpieczeństwa, dobre ubezpieczenie, świetną pomoc i wsparcie koordynatorek, pieniądze zawsze na czas. Nie mam na co narzekać.

„Uśmiech podopiecznych jest dla mnie największą nagrodą“

Jerzy Korn, Częstochowa
Praca w opiece wyłącznie dla kobiet? Nic bardziej mylnego! To tylko stereotyp. Zarówno kobiety jak i mężczyźni potrafią być tak samo wrażliwi, empatyczni i pomocni. Płeć w żadnym stopniu nie warunkuje preferencji do wykonywania tego zawodu, ważne są charakter, predyspozycje i umiejętności. I o tym najlepiej świadczy historia naszego bohatera, Pana Jerzego, który od 6 lat zawodowo związany jest z Hausengel.

„Hausengel pracuje dla ludzi"

Rinalda Navickienė, Jurbarkas
"Opieka nad seniorami to praca, która moim zdaniem sprzyja ciągłemu rozwojowi, dużej komunikacji, zainteresowaniu innowacjami, a zwłaszcza rozwijaniu takich cech, jak szczerość, uczciwość, empatia, zrozumienie i wiele innych. Jestem szczególnie szczęśliwa, gdy moje rady pomagają danej osobie w codziennym życiu, gdy bliscy osoby, którą się opiekuję, są wdzięczni lub gdy osoba z demencją obdarzy mnie zaufaniem." Pani Rinalda Navickienė z Jurbarkas na Litwie, z którą firma Hausengel owocnie współpracuje od 2018 r., w taki właśnie sposób rozpoczyna opowieść o swojej podróży w ramach opieki nad osobami starszymi.

"Kocham życie i kocham ludzi"

Alicja Bor, Nysa
Pani Alicja Bor współpracuje z Hausengel od ponad 3 lat. Pochodzi z Nysy, gdzie wiedzie szczęśliwe i poukładane życie jako spełniona żona i mama. Jest osobą bardzo aktywną. Biega, pływa, jeździ rowerem, kocha górskie wędrówki. W ten sposób ładuje baterie i pozyskuje energię na rzecz swojej pracy i ogromnego zaangażowania w opiekę nad osobami starszymi. To osoba, która cieszy się życiem, a swoją dobrą, pozytywną aurą zaraża ludzi wokół siebie. Jej życiowa mądrość, wiedza i umiejętności z zakresu opieki są imponujące i bardzo doceniane przez niemieckie rodziny.