Niemiecka płaca minimalna, a branża opieki 24h

Zawsze na bieżąco z Hausengel | Wpis z dnia 19.12.2014

Na terenie całych Niemiec od 01. stycznia 2015 r. obowiązuje stawka wynagrodzenia minimalnego w wysokości 8,50€ za godzinę. Stawka ta dotyczy wszystkich pracowników świadczących pracę na terenie Niemiec, niezależnie czy pracodawcą jest przedsiębiorca pochodzący z Niemiec, czy też z innego kraju UE. Niemiecka stawka wynagrodzenia minimalnego dotyczy więc również opiekunek/opiekunów pochodzących z zagranicy.

Świadczenie usług opieki w oparciu o jednoosobową działalność gospodarczą przysporzyć może wielu korzyści. Pierwszą z nich jest to, że umowa sygnowana jest bezpośrednio między opiekunem, a rodziną, co obu stronom pozwala na zoptymalizowanie zapisów kontraktu. Opiekunowie prowadzący jednoosobową działalność są bardziej elastyczni i mogą dodatkowo szybciej reagować na zmiany, a także kooperować z usługobiorcami świadczącymi usługi ambulatoryjne. Opiekunowie zgłoszeni są również we wszystkich odnośnych urzędach, co sprawia, że sytuacja jest klarowna i jasna dla wszystkich uczestniczących w procesie. Jak wskazano: obowiązująca od 01. stycznia 2015r. stawka wynagrodzenia minimalnego nie znajduje zastosowania w przypadku opiekunek/opiekunów świadczących usługi opieki 24h w oparciu o prowadzoną przez nich jednoosobową działalność gospodarczą. 

Czy praca na czarno to alternatywa?

 

Wprowadzenie stawki wynagrodzenia minimalnego i powiązany z tym wzrost kosztów delegacji sprawia, że bardzo prawdopodobne staje się, że część zleceniodawców i opiekunów zasili tzw. szarą strefę. Praca na czarno nigdy nie powinna być jednak traktowana jako alternatywa!

Kontakt dla prasy 

Prosimy o kontakt, jeśli chcą Państwo zapisać się do
naszego newslettera prasowego:
PAULINA WITOMSKA
Tel. 0048 695-850-770
E-mail: Paulina.Witomska@hausengel.pl