Czas Adwentu i świąt Bożego Narodzenia w Niemczech

Zawsze na bieżąco z Hausengel | Wpis z dnia 30.11.2018

Boże Narodzenie w Niemczech, tak jak i w Polsce jest jednym z najważniejszych świąt w roku. Poprzedza je jednak bardzo ważny czas Adwentu, który nadzwyczaj pięknie celebrowany jest w Niemczech. Jest to czas refleksji, zadumy, radości w oczekiwaniu na Boże Narodzenie, bogaty w symbolikę.

Na pierwszą niedzielę Adwentu przygotowuje się wieniec – Adventskranz. W wieńcu umieszcza się 4 świece, po jednej na każdą niedzielę. Wyznaczają one czas, jaki mamy do dnia nardodzin Jezusa.

W czasie Adwentu w prawie każdym niemieckim mieście odbywa się jarmark bożonarodzeniowy, tzw. Weihnachtsmarkt lub Christkindmarkt. Można tu kupić choinki, świąteczne ozdoby, prezenty i przysmaki. Organizowane są loterie i konkursy, rozbrzmiewają kolędy. Można skosztować również popularnego w Niemczech grzanego wina – Glühwein. Ten rozgrzewający napój bazuje na białym lub czerwonym winie, specjalnie dosłodzonym oraz doprawionym między innymi cynamonem, goździkami i anyżem. Wszystko tworzy niezwykle magiczny klimat.

W okresie przedświątecznym prawie każde dziecko ma kalendarz adwentowy – Adventskalender. Składa się on z 24 okienek. Pierwsze okienko kalendarza otwiera się 1 grudnia, potem codziennie kolejne aż do Wigilii. W każdym okienku kryje się obrazek bożonarodzeniowy, a czasem również łakocie.

Dzieci z rodzicami pieką ciasteczka adwentowe – Adventsplätzchen, którymi obdarowują bliskich. Ręcznie wykonuje się też ozdoby choinkowe.

Plätzchen

Boże Narodzenie w Niemczech kojarzy się głównie z choinką – Weihnachtsbaum, Christbaum lub Tannenbaum – wywodzącą się właśnie z Niemiec. Pod choinką znaleźć można miniaturowe figurki przedstawiające szopkę – Weihnachtskrippe.

W Wigilię rodziny spotykają się przy jednym stole, jednak w Niemczech nie ma w zwyczaju dzielenia się opłatkiem. Na wieczerzy wigilijnej króluje sałatka ziemniaczana – Kartoffelsalat lub pieczone kiełbaski – Bratwürste. Oprócz tego, głównie dla najmłodszych, przygotowywane są specjalne talerze pełne smakołyków – wypełnione są orzechami, owocami i słodyczami.

Bardziej wymyślne potrawy pojawiają się podczas głównego świątecznego posiłku, jakim jest obiad w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, na przykład pieczona gęś. Czasami zamiast gęsi piecze się inne mięso – głównie kaczkę lub indyka. Natarta solą, pieprzem i majerankiem pieczeń najczęściej wypełniana jest jabłkami, kasztanami lub cebulą. Podana z ziemniakami i czerwoną kapustą, polana specjalnym sosem, stanowi podstawowe danie dnia.

Dużą wagę przykłada się do słodkich wypieków bożonarodzeniowych. Najsłynniejszym z nich jest tzw. Weihnachtsstollen. Jest to strucla wypełniona dużą ilością bakalii, głównie rodzynek. Potrawy wigilijne w Niemczech to także słodkości pieczone jedynie na tę okazję np. pierniczki – Lebkuchen lub Pfefferkuchen. Ich podstawą jest miód oraz wiele różnorodnych, egzotycznych przypraw – głównie imbir, kardamon, cynamon, goździki czy anyż.

Kontakt dla prasy 

Prosimy o kontakt, jeśli chcą Państwo zapisać się do
naszego newslettera prasowego:
PAULINA WITOMSKA
Tel. 0048 695-850-770
E-mail: Paulina.Witomska@hausengel.pl