W Niemczech została wprowadzona obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla osób, które przyjeżdżają z terenów oznaczonych jako strefy ryzyka oraz obowiązek przedłożenia wyniku testu wykonanego na koronawirusa SARS-CoV-2 przed podróżą.
Europejskie strefy ryzyka są regularnie aktualizowane przez niemiecki Instytut Roberta Kocha i publikowane na łamach ich strony internetowej.
Osoby przyjeżdżające do Niemiec ze strefy ryzyka są zobowiązane do wypełnienia formularza lokalizacji podróżnych i podania w nim dokładnego adresu, pod jakim będą przebywać podczas 14-dniowej kwarantanny.
Podróżni, którzy przebywali w ciągu 14 dni przed wjazdem do Niemiec w strefie ryzyka, powinni także wykonać test na koronawirusa SARS-CoV-2 na 48 godzin przed planowaną podróżą i tym samym są zobowiązani po wjeździe do Niemiec do przedstawienia dowodu badania na żądanie właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub innej instutucji wskazanej przez państwo. W przeciwnym razie służby porządkowe mogą zażądać wykonania takiego testu.
Nawet jeśli wynik Państwa testu jest negatywny, ale w ciągu 14 dni od wjazdu do kraju pojawią się typowe objawy zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (duszność, suchy kaszel, gorączka, utrata węchu lub smaku), są Państwo zobowiązani do niezwłocznego skontaktowania się z właściwą stacją sanitarno epidemiologiczną.
Opiekunki i opiekunowie Hausengel przyjeżdżający do Niemiec ze strefy ryzyka mogą być zwolnieni z 14-dniowej kwarantanny za okazaniem tzw. „PENDLERBESCHEINIGUNG”, które przed wyjazdem zostanie przesłane mailem przez koordynatora. Dokument nie zwalnia ich jednak z wykonania testu laboratyjnego.
Informacja odpowiada stanowi informacyjnemu z dnia 16 października 2020 r. Codziennie mogą następować zmiany. Najnowsze informacje dotyczące podróży można znaleźć na stronach internetowych polskiego i niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na naszej stronie internetowej poświęconej COVID-19.
Osoby zamieszkujące poniższe obszary i wybierające się w najbliższym czasie do Niemiec powinny zastosować się do wyżej opisanych wskazówek.
Od 17 października wymienione województwa uważane są za obszary ryzyka w Polsce:
• kujawsko-pomorskie,
• małopolskie,
• podlaskie,
• pomorskie,
• świętokrzyskie.
Od 24 października cały obszar Polski został w Niemczech uznany za obszar ryzyka.