Letnie miesiące stanowią szczególne wyzwanie dla osób starszych pod względem wystarczającego przyjmowania płynów. Uczucie pragnienia słabnie wraz z wiekiem – seniorzy często po prostu zapominają o tym, by się napić, więc ryzyko odwodnienia wzrasta. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, zwłaszcza wówczas, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury.
Objawy takie jak suchość skóry, zmęczenie, bóle i zawroty głowy, a także dezorientacja mogą oznaczać odwodnienie. Dlatego ważne, by zachęcać podopiecznego do regularnego picia i pomagać mu w wyborze i przygotowywaniu napojów. Jak to robić?
10 wskazówek, jak zdrowo dbać o przyjmowanie płynów
- Regularne przypominanie: warto w przyjazny i odpowiednio częsty sposób zwracać uwagę podopiecznego na to, aby się napił. Przydaje się ustawianie budzika, alarmu w telefonie lub korzystanie z aplikacji, która wysyła powiadomienia i umożliwia odnotowywanie ilości wypijanych płynów. Dobrze sprawdza się również bardzo prosta metoda – przyklejanie karteczek z przypomnieniem w widocznych miejscach.
- Różnorodność napojów: dobrym pomysłem jest przygotowywanie kilku dostosowanych do indywidualnych preferencji podopiecznego propozycji, takich jak woda, niesłodzona herbata czy rozcieńczone soki.
- Atrakcyjna prezentacja: serwowanie napojów w kolorowych naczyniach może pozytywnie wpływać na motywację do sięgania po nie. Szklanka z pięknym motywem, kwiatowym wzorem czy ulubionym zwierzęciem seniora może działać zachęcająco, podobnie jak plasterek cytryny, listki mięty czy ładna słomka.
- Notatki: warto dokumentować ilość spożytych płynów każdego dnia w zeszycie lub specjalnej aplikacji, aby zachować orientację i wprowadzać ewentualne zmiany w codziennej rutynie.
- Dostosowane naczynia: łatwe do trzymania i dobrze widoczne kubki lub butelki ułatwiają starszej osobie samodzielne picie.
- Akcesoria i pomoce: w razie potrzeby można korzystać ze słomek, specjalnych kubków do picia lub takich z uchwytami, by jak najbardziej ułatwić podopiecznemu sięganie po napoje.
- Wspólne przyjmowanie płynów: dobrym pomysłem jest zachęcanie do sięgania po szklankę np. podczas wspólnych posiłków czy aktywności. Może sprawdzi się wprowadzenie towarzyskiego rytuału, np. picia południowej herbaty.
- System nagród: chwalenie regularności i uznanie dla postępów zwiększają motywację. „Dobra robota!” czy inne proste słowa, małe nagrody takie jak ulubiony deser czy wspólna aktywność mogą przynieść bardzo dobry efekt.
- Zaangażowanie rodziny: warto odbyć rozmowę z rodziną na temat znaczenia odpowiedniego nawodnienia oraz poprosić o wsparcie we wdrażaniu rutyny związanej z przyjmowaniem płynów przez podopiecznego.
Dobry przykład: gdy opiekunka sama regularnie pije wodę, motywuje podopiecznego, by szedł za jej przykładem. Ważne też, by samemu być wystarczająco nawodnionym, aby zachować zdrowie i móc zapewniać innym najlepszą możliwą opiekę.
Szczególnie latem należy zwracać uwagę na to, by podopieczni spożywali wystarczającą ilość płynów. Ważne również, by temperatura w domu pozostawała przyjemnie niska. Niewątpliwie dzięki troskliwej opiece starsi ludzie mogą bezpiecznie i zdrowo przetrwać upalne dni.