Schliessen
Schliessen

Opiekunko – zachowaj dystans, ale nie trać kontaktu!

Czy słyszeliście o pojęciu social distancing? Jest to bez wątpienia najbardziej popularny trend ostatnich tygodni, któremu dorównuje jedynie „spłaszczanie krzywej zachorowań”, czyli opóźnianie wzrostu zachorowań na COVID-19.

Co oznacza social distancing?

Chodzi o izolację i utrzymanie dystansu społecznego. Zakazane są zgromadzenia, imprezy i praktyki zbiorowe, aby uniknąć kontaktów pomiędzy ludźmi zdrowymi i zakażonymi (mogącymi jeszcze przecież nie wiedzieć, że są nosicielami wirusa). Ograniczamy kontakty międzyludzkie, żeby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Podejmowane są działania na masową skalę, aby nie dopuścić do gwałtownego wzrostu liczby zakażeń w krótkim czasie.

social distancing

Temu służą ograniczenia w przemieszczaniu się i zalecenia pozostania tam, gdzie się przebywa; w przypadku opiekunek, które już wyjechały – wezwania do pozostania na zleceniu; w przypadku osób pracujących w kraju – do pozostania w domu. Ta sprawdzona taktyka okazuje się najbardziej skuteczna, ponieważ drogi szerzenia się patogenów są  niezmienne od lat. Czy w takim razie jesteśmy skazani na izolację społeczną? Nie!

Długotrwała izolacja nie wpływa dobrze na naszą psychikę. Dobrze wiedzą o tym opiekunki osób starszych, ponieważ seniorzy należą do grupy zagrożonej izolacją społeczną również poza czasem epidemii. Grono ich znajomych naturalnie się zawęża. Jeśli są dodatkowo dotknięci ograniczeniami fizycznymi, wynikającymi z ich stanu zdrowia, mają ograniczone możliwości poruszania się i pielęgnowania znajomości.

Zachowaj dystans fizyczny

Pojęcie „izolacji społecznej”, w znaczeniu polityki ograniczania kontaktów społecznych, może być jednak mylące. Nie chodzi bowiem o to, by odcinać się od naszych bliskich, ale by ograniczać kontakty fizyczne z osobami potencjalnie zarażonymi. Zarówno eksperci, jak i Światowa Organizacja Zdrowia są orędownikami używania pojęcia physical distancing.

Nie izolujmy się społecznie, dystansujmy się fizycznie. Starajmy się prowadzić w miarę normalne życie, oczywiście z zachowaniem zalecanych środków ostrożności. W tym trudnym czasie powinniśmy szczególnie dbać o jakość relacji i zacieśnianie więzi społecznych, zachowując przy tym dystans fizyczny. To właśnie wartościowe więzi społeczne pomagają nam przetrwać ciężkie chwile. Nie powinniśmy się w czasie epidemii odcinać psychicznie od innych, a wręcz przeciwnie - podtrzymywać kontakty. Polacy zdają się to podświadomie rozumieć i stosować do tej zasady. Ludzie z różnych środowisk mobilizują się, aby szyć maseczki dla potrzebujących, dostarczać darmowe posiłki przepracowanym pracownikom służby zdrowia, zaczynają się bardziej interesować starszymi członkami społeczności i oferować im swoją pomoc w załatwianiu codziennych czynności. W obliczu zagrożenia potrafimy ze sobą współpracować. Nawet zachowując odległość fizyczną, możemy nadal pozostać sobie bliscy jako społeczność. Dzięki temu jesteśmy silniejsi i możemy przezwyciężać trudności.

Więcej o physical distancing po angielsku przeczytasz tutaj.

Jak przetrwać ten czas?

  • Kontaktuj się regularnie z bliskimi

Podtrzymywanie kontaktu z rodziną i przyjaciółmi jest niezwykle ważne! Nie zaniedbujmy tego. Dotyczy to zarówno bliskich, którzy zostali w Polsce, jak i znajomych opiekunek w Niemczech. Nie możemy się spotkać na kawę z opiekunami z okolicy? Mamy przecież telefony i media społecznościowe! Otrzymanie wsparcia emocjonalnego od bliskich przyniesie ulgę, podniesie nas na duchu. Poczucie, że nie jesteśmy sami przeciwko światu podczas epidemii, doda nam siły. Nawet będąc fizycznie daleko, możemy pozostać sobie bliscy. Wykorzystajmy technologię – dostępnych jest mnóstwo darmowych aplikacji: WhatsApp, Skype, Facetime, Zoom… Możliwości jest wiele.

  • Oderwij się od złych wiadomości

Nie oglądaj ciągle serwisów informacyjnych z zatrważającymi doniesieniami, które tylko podsycają poczucie niepokoju. A jeśli już sprawdzasz informacje, bo chcesz być na bieżąco, upewnij się, że źródła tych informacji są wiarygodne. Nie przekazuj dalej niesprawdzonych informacji. Zestawienie wiarygodnych źródeł dotyczących koronawirusa znajdziesz na naszej stronie.

  • Pracuj nad pozytywnym nastawieniem

Nie martw się na zapas. To naprawdę do niczego nie prowadzi. Każda zła chwila mija. Pomyśl o wszystkich dobrych rzeczach, które Ci się przytrafiły: doświadczeniach, spotykanych ludziach, szansach, dobrach materialnych. W momentach, które burzą dotychczasową rutynę i wprowadzają do naszego życia zamieszanie, uświadamiamy sobie, za ile na pozór zwykłych rzeczy możemy być wdzięczni.

  • Razem damy radę!

Nawet kiedy pojawią się problemy, starajmy się wspólnie znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji, zamiast się poddawać. Najważniejsze jest, aby pozostać ze sobą w kontakcie. Opiekunko – nie jesteś sama! Pamiętaj, że wokół są ludzie, którzy cię wspierają.

Aktualności
Najnowsze wiadomości z branży opieki domowej
Wszystkie aktualności

Zniesienie obostrzeń dla podróżujących do Niemiec

Według Instytutu Roberta Kocha liczba zakażeń koronawirusem systematycznie spada. Na początku maja zrezygnowano z wielu restrykcji, które obowiązywały w związku z pandemią. Obowiązek noszenia maseczek…

Impfpass und Spritze

Czy opiekunki muszą się zaszczepić przeciw COVID-19?

Obowiązek szczepień dla personelu pielęgniarskiego lub pracowników placówek służby zdrowia i opieki wejdzie w życie w Niemczech 16 marca 2022 r. i rodzi wiele pytań. Zebraliśmy dla Państwa…

Eine Betreuungskraft am Bahnhof mit Koffer, Maske und Pass.

Polska ponownie zaklasyfikowana jako obszar wysokiego ryzyka zakażeniem Covid-19

Jak ogłosił Instytut Roberta Kocha, Polska została ponownie zakwalifikowana jako obszar wysokiego ryzyka ze względu na utrzymujące się wysokie wskaźniki zakażeń koronawirusem. Z tego powodu obowiązują…