Opieka nad seniorami podczas upałów

Praca opiekunki seniora to wymagające i trudne zadanie. Zawód ten wiąże się z dużą odpowiedzialnością za ludzkie życie. To właśnie opiekunki w pierwszej kolejności są w stanie zauważyć niepokojące symptomy wpływające na samopoczucie ich podopiecznych.

Jedną ze spraw, na które koniecznie należy zwrócić uwagę, podczas opieki nad seniorami jest odwodnienie organizmu, które jest częstą przypadłością osób starszych. W związku ze zmianą funkcjonowania naszego organizmu z biegiem lat, zmniejsza się wrażliwość ośrodka pragnienia na niedobory wody w organizmie. To znaczy, że chęć picia i uczucie pragnienia ulegają osłabieniu, a z czasem nawet zanikają. Wszystkiemu winne są impulsy, które – wysyłane wraz z krwią do mózgu – są niedostatecznie szybko przetwarzane przez ośrodek pragnienia. Należy jednak pamiętać, że zanik odczuwania pragnienia nie oznacza, że spada samo zapotrzebowanie na wodę. Badania pokazują, że większość seniorów wypija zaledwie około pół litra wody dziennie, czyli jedną trzecią średniego zapotrzebowania. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ u osób starszych proces odwodnienia następuje bardzo gwałtownie, zwłaszcza gdy przyjmują leki, które mogą to zjawisko dodatkowo przyspieszyć.

Jak rozpoznać, że organizm jest odwodniony?

W przypadku silnego odwodnienia podstawowe objawy łatwo zauważyć. Są to:

  • suche i popękane usta,
  • gorączka, przyśpieszony oddech oraz szybsza akcja serca,
  • zapadnięte oczy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy oraz nudności.
  • zaparcia, skurcze, bóle mięśniowe, a także bóle głowy.

Skutki permamentnego odwodnienia

U starszych osób stały niedo bór wody w organizmie może skutkować:

  • zaburzeniem działania nerek - zwiększa się wtedy prawdopodobieństwo występowania schorzeń dróg moczowych czy raka pęcherza,
  • odwodnienie prowadzi także do zagęszczenia krwi, co z kolei zwiększa ryzyko zakrzepów i bardzo niebezpiecznych zatorów płucnych - wzrasta również możliwość wystąpienia choroby wieńcowej,
  • mogą poajwiać się zaburze nia świadomości lub omdlenia,
  • pojawiają się również trudności z poruszaniem, a przede wszystkim zakwaszenie organów, które stopniowo tracą swą wydolność i przestają pracować.

W konsekwencji – w skrajnych przypadkach – może dojść nawet do śmierci.

Jak uniknąć odwodnienia?

W przypadku osób starszych wystarczy wypijać dziennie minimum 5 szklanek wody! Można dodać do niej cytrynę lub miętę, wedle preferencji, aby trochę urozmaicić smak.

Prawidłowe nawodnienie organizmu wpływa pozytywnie na samopoczucie, ogólny stan zdrowia i efekty rehabilitacji, a także opóźnia procesy starzenia się skóry. WODA usuwa produkty uboczne przemiany materii, amortyzuje stawy, chroni tkanki i narządy. Należy przy tym pamiętać, że wypicie kawy czy herbaty niestety nie wyrównuje bilansu strat, gdyż napoje te nie mają właściwości nawadniających.

Aktualności
Najnowsze wiadomości z branży opieki domowej
Wszystkie aktualności

Jak uchronić się jesienią przed przeziębieniem: skuteczne strategie i porady

Jesień, choć pełna uroku, to również okres, w którym nasz organizm jest bardziej podatny na przeziębienia i infekcje. Zmienne temperatury, wilgotność powietrza i wzmożona aktywność wirusów to czynniki…

Światowy Dzień Alzheimera

Światowy Dzień Choroby Alzheimera: podziękowania dla opiekunów

Z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera chcielibyśmy wyrazić nasze szczególne podziękowania dla opiekunów. Wasze codzienne zaangażowanie we wspieranie osób z demecją zasługuje na najwyższe…

Znamy wyniki wakacyjnej zabawy dla opiekunów

Wielu naszych franczyzobiorców latem zarówno podejmuje zlecenia, jak i stara się wygospodarować trochę czasu na urlop. Wszyscy ci, którzy od 1 czerwca do 31 sierpnia 2023 przepracowali w Niemczech co…