Nasza pomoc dla Ukrainy

Wojna w Europie w XXI wieku to coś niewyobrażalnego dla większości z nas. Coś, co nas zaskoczyło. Tym większa jest nasza solidarność z mieszkańcami Ukrainy, którzy cierpią z powodu ataków militarnych Rosji. Każdy z nas od razu zaczął zastanawiać się, jak możemy pomóc tym ludziom lub przynajmniej zmniejszyć ich cierpienie? Liczne organizacje pomocowe proszą o datki i wsparcie materialne dla kraju ogarniętego wojną.

Solidarni z Ukrainą

Zbiórki wśród pracowników Hausengel

Jako firma i ludzie kierujący się wartościami europejskimi, zachęciliśmy naszych pracowników do udziału w wewnętrznej zbiórce. Zebrane w ten sposób ponad 1 730€ trafiło do społeczności lokalnej z obwodu tarnopolskiego na Ukrainie. Dodatkowe firma Hausengel przekazała darowiznę  na rzecz Ukrainy w wysokości 2 230€ Polskiej Akcji Humanitarnej. Traktujemy to jako nasz obowiązek korporacyjny. PAH to znana organizacja, która od 29 lat niesie pomoc osobom, które potrzebują wsparcia w wyniku kryzysów humanitarnych. Wspólnie przekazaliśmy na rzecz pomocy Ukrainie 4 000€. To wprawdzie kropla w morzu, ale w obecnej sytuacji każdy gest się liczy. Zaangażowaliśmy się nie tylko dlatego, że krewni naszych pracowników są bezpośrednio dotknięci tą straszną sytuacją, ale także dlatego, że chcemy okazać solidarność z naszymi europejskimi współobywatelami.

W związku z pogarszającą się sytuacją humanitarną na Ukrainie wiele organizacji pomocowych utworzyło w internecie strony poświęcone darowiznom. Podaliśmy ich listę w naszym ostatnim wpisie dotyczącym Ukrainy. Każdy z nas może je wspomóc choć drobną kwotą i w ten sposób pomóc naszym ukraińskim bliźnim. Nadal gorąco zachęcamy do zaangażowania się! Oni nas teraz bardzo potrzebują!

Pisaliśmy również o firmowej zbiórce najpotrzebniejszych rzeczy: śpiworów, kubków termicznych, płaszczy przeciwdeszczowych, power banków, parasoli. Część przedmiotów ze zbiórki, organizowanej przez Stary Browar w Poznaniu, zostały przekazane uchodźcom z Ukrainy, którzy dotarli do Polski, a część pojechała do mieszkańców Lwowa i okolic.

Fundacji ORCHidea przekazaliśmy chusteczki i maseczki ochronne, które pierwszego marca razem z pozostałymi darami ze zbiórki zostały przetransportowane na Ukrainę. Zdjęcia z tej akcji ilustrują niniejszy wpis.

Każdy pomaga, jak może

Pracownicy Hausengel wyszli również z prywatnymi inicjatywami pomocy w innych obszarach, nie tylko finansowym. I prawdę mówiąc, nie jesteśmy zaskoczeni. Wiemy, że pracujemy ze wspaniałymi ludźmi, którzy są wrażliwi na krzywdę i cierpienie, a w razie potrzeby wykazują się ogromnym sercem i bezinteresownie pomagają.

  • Nasza koleżanka Agnieszka z lubelskiego biura w kooperacji z lokalnym Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych pomagała w tworzeniu i tłumaczeniu odezwy do niemieckich strażaków ze wszystkich niemieckich krajów związkowych, w której zostali oni poproszeni o wsparcie sprzętowe: ubrania ochronne, hełmy, węże strażackie itp. Zebrane w ten sposób rzeczy trafią do jednostek straży pożarnej na Ukrainie.
  • Iwona, młodsza teamleaderka z lubelskiego biura, pomagała w jednym z okolicznych hoteli przy wydawaniu posiłków. Za serce chwycił ją najbardziej widok małych dzieci z mamami, które nie miały, gdzie się podziać. Trzem młodym mamom udało się znaleźć dom w okolicy. Iwona każdej z nich przekazała własnoręcznie uszytą wyprawkę dla malucha: rożki, kocyki, poduszki, ubranka. „To nie są artykuły pierwszej potrzeby, tak jak jedzenie czy lekarstwa, ale z pewnością każda mama chce widzieć swoje dziecko czyste, zadbane, nawet kosztem siebie. To daje namiastkę normalności, którą powinny czuć dzieci – w każdym wieku. Obdarowane mamy bardzo się ucieszyły z tego prezentu, bo wiedzą niestety, że dojście do momentu, w którym zapewnią swoim dzieciom spokojny sen we własnej pościeli, zajmie dużo czasu. Cierpienie wszystkich poszkodowanych osób łamie serce, ale niewinnych, bezbronnych dzieci szczególnie. Najważniejsze w tej chwili jest zapewnienie im bezpiecznych i godnych warunków do życia.“
  • Karolina z poznańskiego biura angażuje się ze swoją rodziną w pomoc organizacyjną; aktualnie poszukuje lokum dla rodziny uchodźców z Ukrainy, służy im pomocą w kwestii formalności związanych z wynajmem mieszkania, a także aktywnie szuka możliwości pozyskania środków na czynsz. „Ludzie uciekający z Ukrainy przed okropieństwami wojny trafiają do nowego obcego kraju, w którym muszą się z dnia na dzień odnaleźć i poukładać swoje życie na nowo. Staramy się ułatwić im ten proces i pomóc, chociażby kontaktując ich z odpowiednimi fundacjami czy osobami, które oferują pomoc prywatnie. Zawodowo pomagam opiekunkom, które znajdują się w różnych sytuacjach losowych. Dopasowuję do nich najbardziej odpowiednie zlecenia. W kwestii uchodźców z Ukrainy również staram się znaleźć najlepszą ofertę pomocową. Robię więc to, w czym jestem dobra. Każdy może zaoferować swoje umiejętności, swój czas – pomoc nie zawsze musi być finansowa. Ważne jest także takie czysto ludzkie wsparcie w trudnym okresie. Dzięki temu Ukraińcy czują, że nie zostali sami.” – przekonuje Karolina.
  • Cecylia z działu podatkowego Hausengel przyjęła pod swój dach ukraińską rodzinę, w tym dwójkę dzieci w wieku 5 lat i 18 miesięcy. Cecylia  przy wsparciu koleżanek i kolegów z naszej poznanskiej siedziby skoordynowała nie tylko przejazd  całej czteroosobowej rodziny na terenie Polski, ale właśnie otworzyla swoje serce i dom dla potrzebujących. Przyznaje ona, że „w takich sytuacjach trzeba po prostu działać, nie ma się nad czym zastanawiać. Kiedy drugi człowiek znajduje się w potrzebie, odruchem serca jest udzielenie mu pomocy, jaka jest w naszym zakresie możliwa.” Czy czuje, że robi coś nadzwyczajnego? „Nie myślę o tym w tych kategoriach. Robię to, co jest słuszne, nie szukam wymówek. Jestem przekonana, że pomaganie nie jest czymś zarezerwowanym dla wybranej grupy. Każdy daje z siebie tyle, ile może.”

 

​​​​Mała Litwinka o wielkim sercu

​​​​​​​Wzruszający jest gest córki Kristiny, młodszej teamleaderki z naszego litewskiego biura. Kristina sama wsparła finansowo kilka zbiórek i brała udział w akcjach zbierania najpotrzebniejszych rzeczy dla ukraińskich kobiet i mężczyzn. Z Kowna na Ukrainę wysłano dziesięć autokarów z najpotrzebniejszymi rzeczami. „Ludzie na Ukrainie potrzebują dosłownie wszystkiego: bandaży, środków opatrunkowych, jodyny, wody utlenionej, środków higieny osobistej dla kobiet, pieluszek dla niemowląt, jedzenia dla dzieci. – wylicza Kristina – Zebraliśmy te rzeczy i wysłaliśmy je do kraju ogarniętego wojną, a resztę zostawiliśmy dla uchodźców na miejscu. Ludzie wyszli ze swoich domów z jedną walizką, a często jedynie z małą torbą z dokumentami.”

Skala działań pomocowych jest ogromna. Zwykli ludzie organizują się oddolnie, aby pomagać innym. Organizują akcje we własnym zakresie lub zwracają się do już działających instytucji, oferując swój czas, umiejętności i dostępne zasoby.

"Moja córka, widząc moje zaangażowanie w akcje pomocowe, rozbiła swoją skarbonkę i zaoferowała na pomoc dla uchodźców całe odłożone kieszonkowe. Jestem z niej dumna, że w tak młodym wieku jest w stanie zdobyć się na taki gest. Dla nas to kilkanaście euro, dla niej cały majątek, a dla osób uciekających przed wojną szansa na ciepły posiłek i czyste ubranie, ale przede wszystkim namacalny dowód wsparcia.” - mówi Kristina.

Nie zliczymy ilości deklaracji pomocy różnego rodzaju, zgłaszanych również przez pracowników przebywających aktualnie na urlopach. Pewnie wiele jest również historii prywatnej pomocy, o której nie usłyszeliśmy, bo w tym momencie najważniejsze jest podjęcia działania, choćby najmniejszego, które realnie wpłynie na poprawę sytuacji chociaż jednego człowieka. Jesteśmy dumni z waszej postawy i cieszymy się, że razem możemy czynić dobro.

Aktualności
Najnowsze wiadomości z branży opieki domowej
Wszystkie aktualności

Konkurs wielkanocny dla opiekunów

Podejmij zlecenie w Niemczech w okresie wielkanocnym i zarób jeszcze więcej!

Każdy franczyzobiorca przebywający na zleceniu w Niemczech w okresie wielkanocnym może nie tylko otrzymać premię…

Kursy języka niemieckiego z dofinansowaniem dla opiekunów

Hausengel od lat stawia na rozwój kompetencji i umiejętności swoich franczyzobiorców, udostępniając im między innymi bezpłatne kursy online dotyczące opieki nad seniorami. Jednak pracując za granicą,…

Konkurs świąteczny Hausengel został rozstrzygnięty!

Nadszedł czas! Znamy zwycięzców świątecznego losowania nagród Hausengel!

Nasi franczyzobiorcy, którzy w dniach 23-31 grudnia 2022 r. przebywali w Niemczech na zleceniu, automatycznie wzięli udział w…