<
Schliessen
Schliessen

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

1 października po raz 30 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Został on uchwalony w 1990 roku  przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych jest okazją do intensywniejszego propagowania postulatów, mających na celu poprawę sytuacji osób dojrzałych: walki z ich dyskryminacją, zapobiegania niepełnosprawności, zapewnienia im odpowiedniej opieki zdrowotnej oraz równego udziału w rozwoju kulturalnym i ekonomicznym społeczeństwa.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Głównym celem święta jest przełamanie różnych stereotypów dotyczących ludzi starszych i starzenia się, a także wyeliminowanie dyskryminacji seniorów w pracy, placówkach medycznych itp. Starzenie się nie pomniejsza wrodzonej godności osoby i przysługujących jej praw. Prawa osób starszych powinny być rozpatrywane w większym stopniu przez pryzmat praw podstawowych, a prawa socjalne powinny stanowić ich uzupełnienie. Podstawowe prawa człowieka w odniesieniu do osób starszych powinny być bezwzględnie i bezdyskusyjnie przestrzegane – przede wszystkim prawa do godności i równego traktowania we wszystkich istotnych dziedzinach życia, niezależnie od stopnia sprawności poszczególnych osób, ich miejsca zamieszkania – na wsi lub w mieście, we własnym domu lub w instytucji opiekuńczej. Osoby starsze są i powinny być trakotwane jako pełnoprawni członkowie społeczności.

Cele Międzynarodowego Dnia Osób Starszych w tym roku to:

  • Propagowanie informacji o założeniach programu WHO „Dekada Zdrowego Starzenia Się” (2020-2030).
  • Podnoszenie świadomości szczególnych potrzeb zdrowotnych osób starszych i tego, jaki wpływ sami seniorzy mogą mieć na własne zdrowie i funkcjonowanie społeczeństwa, w którym żyją.
  • Wzrost świadomości i docenienia roli personelu opiekuńczego i medycznego w utrzymaniu i poprawie zdrowia osób starszych, szczególnie w zawodach pielęgniarskich.
  • Propozycje zredukowania różnic pod względem opieki zdrowotnej osób starszych w krajach rozwiniętych i rozwijających się, w myśl zasady „Nie zostawić nikogo w tyle“.
  • Zwiększanie poziomu zrozumienia wpływu COVID-19 na starsze pokolenie i ochronę jego zdrowia.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Osób Starszych nabiera szczególnego wyrazu. Tegoroczna pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na życie starszych ludzi na całym świecie – nie tylko na ich zdrowie, ale na ich dobrostan, prawa i ich respektowanie. Dodatkowo celebrowany międzynarodowo w 2020 Rok Opiekunek, Pielęgniarek i Położnych podkreśla znaczenie  pracowników branży opieki dla utrzymania starszego pokolenia w zdrowiu, ze szczególnym uwzględnieniem roli kobiet pracujących w tych profesjach, których codzienna praca nie zawsze jest odpowiednio doceniana i wynagradzana. Czas to zmienić!

W związku z powyższym chcielibyśmy przekazać wyrazy wdzięczności i szacunku wszystkim, którzy angażują się na rzecz wdrożenia i przestrzegania praw osób starszych, a także swoją codzienną pracą przyczyniają się do tego, że seniorzy mogą przeżyć jesień swojego życia w godnych warunkach, otoczeni opieką, szacunkiem i miłością.