W sztuce alegorią miłości jest Amor, Kupidyn lub Eros. Logo Hausengel, inspirowane dziełem Rafaela Santiego, niesie właśnie ze sobą takie przesłanie miłości do bliźniego. Niemiecki filozof i socjolog Erich Fromm uważał, że miłość jest sztuką, której można się uczyć. Jako miłość dojrzałą Fromm rozumiał dawanie siebie innym, kiedy więcej radości czerpie się z dawania niż brania. Miłość dojrzałą rozpoznajemy też po tym, że obdarzany uczuciem człowiek budzi głębokie prawdziwe zainteresowanie, a osoba kochająca kieruje się w swoich działaniach troską o dobro tej osoby i czuje się za nią w pewnym stopniu odpowiedzialna. Miłość oznacza także staranie, by jak najlepiej poznać drugiego człowieka oraz poszanowanie dla jego odmienności, pozwalanie na rozwój jego indywidualności.
We wszystkim, co robimy, widać serce
Czy powyższe cechy nie są również częścią relacji opiekun-podopieczny? Miłość to nie tyle uczucie, ile sposób zaangażowania wobec społeczeństwa w dialogu, jakim jest działanie publiczne i praca. Miłość jest aktywną siłą drzemiącą w człowieku. Nie jest miłością branie, samo bycie kochanym; prawdziwa, dojrzała miłość polega na obdarzaniu nią innych, co jest równoznaczne z czynnym aktem dawania innym siebie samego.
„We wszystkim, co robimy, widać serce” to nasze motto, którym kierujemy się na co dzień. Takie podejście również wyróżnia nas spośród innych agencji. Staramy się w codziennych kontaktach z opiekunkami okazywać im zasłużony szacunek. Pracujemy nie tylko z ludźmi, ale przede wszystkim dla ludzi. Życzymy wszystkim, abyśmy jako społeczeństwo traktowali się z taką miłością i troską każdego dnia, jak okazujemy to 14 lutego.