Celem nowych standardów branżowych (DIN SPEC 33454) jest określenie wymagań i mechanizmów, które wskażą odpowiednie działania wszystkim osobom zaangażowanym w opiekę, m.in poprawią jakość i warunki pracy opiekunów.
W dokumencie o pełnym tytule: „Opieka nad osobami wymagającymi wsparcia przez personel opiekuńczy z zagranicy zamieszkujący w gospodarstwie domowym — wymagania w stosunku do pośredników, usługodawców oraz personelu opiekuńczego” znajdują się wymagania i standardy dla różnych zaangażowanych w opiekę stron.
Kryteria standardów zostały podzielone na różne podobszary:
- wymagania dla opiekunów (m. in. podstawowa znajomość języka obcego w celu komunikowania się z podopiecznym i jego rodziną, szkolenie lub dalsze kształcenie w zakresie opieki i wsparcia w środowisku domowym w celu zapewnienia trwałej poprawy jakości opieki. W przyszłości wymagany będzie także kurs udzielania pierwszej pomocy przed rozpoczęciem zlecenia)
- wymagania dotyczące wyposażenia i użytkowania miejsca, w którym mieszka personel opiekuńczy (należy zapewnić opiekunowi własny, umeblowany pokój jako miejsce odosobnienia w miejscu pracy oraz nieograniczony dostęp do wspólnego korzystania z pomieszczeń sanitarnych i kuchni. Odpowiednie zakwaterowanie obejmuje również dostępność WiFi dla opiekuna, aby mógł on pozostawać w kontakcie z rodziną. Inne kwestie dotyczą np. dostępności sprzętu roboczego i środków transportu, aby opiekun mógł dobrze i bezpiecznie wykonywać swoją pracę) – to dla Hausengel wyjątkowo ważny punkt, aby naszym opiekunom niczego nie brakowało w trakcie zlecenia;
- wymagania dla pośredników (uczciwe, klarowne, legalne umowy, dostępność dla opiekunów, przeszkolenie opiekunów, udzielanie pełnego wsparcia);
- wymagania dla zleceniodawców (utrzymywanie stałego kontaktu z opiekunem jak, pełne wsparcie i dostępność dla opiekuna).
Dokument DIN SPEC 33454, zawierający normy i standardy branżowe został udostępniony 29 stycznia 2021 r. Osoby zainteresowane mogą go pobrać ze strony internetowej. W tworzenie tego dokumentu zaangażowani byli między innymi przedstawiciele rodzin, opiekunów, pośredników, jak i prawnicy oraz naukowcy i wszyscy są jednego zdania: DIN SPEC może być tylko początkiem. Jest to pierwsza oficjalna próba ustalenia wiążących i ogólnie obowiązujących wymagań i standardów jakościowych w branży tzw. „24-godzinnej opieki”.