Poranna rutyna
Dzień zaczyna się zazwyczaj wcześnie. Między siódmą a ósmą rano trzeba pomóc podopiecznemu wstać z łóżka, zadbać o higienę osobistą i ubrać się. Potem następuje śniadanie – coś więcej niż posiłek. Dla wielu seniorów to pierwszy społeczny moment dnia. Dzięki przyjaznej rozmowie i odrobinie cierpliwości można stworzyć przyjemną atmosferę, która pozytywnie wpłynie na cały dzień.
Przedpołudnie: zadbanie o dom i zapewnienie towarzystwa
Po śniadaniu opiekunka poświęca czas swoim codziennym zadaniom: utrzymaniu mieszkania w czystości, zrobieniu prania czy zakupów. Często towarzyszy również podopiecznemu podczas wizyty u lekarza lub spacerów. Obecność drugiego człowieka ma ogromne znaczenie dla seniora. Wsłuchiwanie się w jego potrzeby i zwracanie uwagi na szczegóły sprawiają, że opiekunka staje się ważną osobą w życiu podopiecznego i cieszy się jego zaufaniem.
Południe: wspólne gotowanie
Południe to czas gotowania obiadu. Śmiało można zaskoczyć podopiecznego daniem ze swojej ojczyzny, co sprzyja zażyłości oraz tworzeniu wspomnień. Po wspólnym posiłku czas na odpoczynek, również dla opiekunki. Nawet będąc w domu, trzeba znaleźć chwilę dla siebie – to bardzo ważne.
Popołudnie i wieczór: aktywność, towarzystwo i koniec dnia
Popołudnia często są spokojne. Można wyjść na spacer, rozłożyć grę planszową czy razem z podopiecznym wypić kawę. Wspólnie spędzone chwile sprawiają, że codzienność seniora wypełnia się radością i daje mu chęć do życia. Pod koniec dnia opiekunka wspiera go przy wieczornej rutynie, zanim i dla niej nastąpi koniec dnia pracy. Naprawdę zasłużyła na odpoczynek.
Rzeczywistość i związane z nią wyzwania
Praca opiekunki oczywiście wiąże się z wieloma wyzwaniami. Bariera językowa, obciążenie emocjonalne czy po prostu fizyczne zmęczenie – to wszystko należy do codzienności w tej branży. Jednak przeciwnościom nie trzeba stawiać czoła w osamotnieniu. Renomowane agencje, takie jak Hausengel, zapewniają swoim współpracownikom z Europy Wschodniej nie tylko pośrednictwo pracy, lecz także realne wsparcie – od możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji po troskę osobistej koordynatorki, która mówi w ich ojczystym języku, a także możliwość skontaktowania się z firmą przez całą dobę w nagłych przypadkach.
Szczególną zaletą współpracy z Hausengel jest niezależność. Opiekunka ma aktywny wpływ na warunki panujące na zleceniu. Wystarczająca liczba dni na odpoczynek jest wcześniej zaplanowana, a jej określenie – wspierane przez firmę. Nasi franczyzobiorcy sami o sobie decydują, mogąc liczyć przy tym na to, że Hausengel zapewni im dobre i przejrzyste warunki pracy na legalnej podstawie. Do ich decyzji należą też te dotyczące wysokości zarobków. Dobra opieka ma przecież miejsce wtedy, gdy osoba, która ją nad kimś sprawuje, sama ma się dobrze.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każde zlecenie jest inne. Podopieczni różnią się pod względem stanu zdrowia, potrzeb i codziennego życia. Niektórzy przede wszystkim potrzebują towarzystwa i pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Inni – bardziej intensywnego wsparcia. Jednak bez obaw! Wszystkie warunki zlecenia omawiane są i uzgadniane wcześniej. Opiekunka przed podjęciem zlecenia wie zatem, czego może się spodziewać, jakie czekają ją zadania i na jaką pomoc może liczyć. Swoją pracą zapewnia osobom starszym lepszą jakość życia, daje poczucie godności, a często także radość w codziennym życiu.
A ona sama? Rozwija się z każdym nowym doświadczeniem. Przy odpowiednim wsparciu wymagające zajęcie może stać się zawodem z dobrymi perspektywami na przyszłość, bo dobra opieka zawsze jest w cenie.