<
Schliessen
Schliessen

Boże Narodzenie 2020 – inne niż dotychczas, ale to wciąż święto miłości

W tym roku wszystko było inne, czasem nawet trudne, ale jedna rzecz pozostaje bez zmian: wieczór wigilijny nadal jest 24 grudnia. Czas Świąt zbliża się wielkimi krokami i jak śpiewano w pięknej polskiej piosence „Dziś nadzieja rodzi się“. A Boże Narodzenie to najlepszy czas, aby pokusić się o nadzieję na lepsze jutro.

Okres przedświąteczny, zwany także czasem adwentu kojarzy nam się z wieloma tradycjami, takimi jak: kalendarze adwentowe, kolędy i opowiadania, pieczenie ciastek, jarmarki bożonarodzeniowe, koncerty, lampiony choinkowe – niestety z wielu z nich byliśmy zmuszeni zrezygnować w 2020 roku. Wiele osób straciło chęć do świętowania w okolicznościach wymuszających zachowanie dystansu i reżimu sanitarnego. Ale to właśnie teraz, w tych niepewnych czasach potrzebne jest nam wzajemne wsparcie i zaufanie.

Pandemia koronawirusa może zmienić sposób, w jaki celebrujemy okres Świąt, ale pokazała nam także, co naprawdę się w życiu liczy. A ważne jest to samo, co niesie duch Bożego Narodzenia: człowieczeństwo, solidarność i jedność. Boże Narodzenie jest i pozostaje świętem światła, radości i nadziei.

W te Święta prawdopodobnie nie będzie wielkiego rodzinnego zjazdu i świętowania, a dla wielu dziadków i wnuków oznacza to, że nie zobaczą się przy świątecznym stole, nie rozpakują wspólnie prezentów ukrytych pod choinką. Na szczęście dzięki dzisiejszej technologii wciąż mamy możliwość pozostania w kontakcie z rodziną, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach. Możemy rozmawiać ze sobą i zobaczyć się online przez Skype, Facetime lub WhatsApp. Jeśli nie ma takiej możliwości, można po prostu zadzwonić do ukochanej osoby lub wysłać jej świąteczną kartkę. W obliczu kryzysu zbliżamy się do siebie – w sensie przenośnym – i jesteśmy dla siebie nawzajem. Kreatywność jest wymagana, a czasami okoliczności zmuszają nas do pójścia zupełnie nowymi drogami, czasem z zaskakującymi rezultatami – a to może dać nam wszystkim nową perspektywę.

W tym czasie kontemplacji każdy z nas ma okazję zastanowić się nad tym, co istotne, nad tym, co nas łączy. Poszukujących inspiracji do ożywienia świątecznego nastroju zapraszamy do odwiedzenia naszego fanpage’a na Facebooku, na którym codziennie otwieramy jedno okienko kalendarza adwentowego Hausengel. Jedna mała niespodzianka dziennie czyni czas oczekiwania piękniejszym. Zdrowych Świąt!