10 przykazań opiekuna seniora

10 przykazań opiekuna seniora, czyli o czym każdy opiekun powinien pamiętać. Stosowanie się do tych rad w codziennej pracy pozwoli zachować pogodę ducha i wewętrzny optymizm, a także znacznie uprzyjemni wykonywanie codziennych obowiązków.

1. Dobro podopiecznego jest ważne, ale dobro opiekuna jest najważniejsze. Pracując jako opiekun seniora poważne traktowanie swoich obowiązków i przykładanie się do pracy są niezwykle ważne. Jednak tylko opiekun, który w pierwszej kolejności dba o siebie, może zatroszczyć się o swojego podopiecznego w sposób prawidłowy. Opiekun powinien dbać o własne zdrowie psychiczne i fizyczne tak samo jak o swoich podopiecznych.

2. Małe przyjemności pozwalają się zregenerować psychicznie i fizycznie. Nie samą pracą żyje opiekun. Zorganizujmy sobie wolne chwile, aby odreagować stres. Zwiedzanie, spacery, spotkania z innymi opiekunami w okolicy – to tylko niektóre pomysły na spędzanie czasu wolnego.

3. Znajmość swoich praw pozwala je egzekwować. Nauczmy się odmawiać, jeśli coś wykracza poza zakres naszych obowiązków lub narusza wcześniejsze ustalenia.

4. Nie bójmy się mówić po niemiecku, bez względu na to, czy robimy błędy czy nie. Nikt nie jest nieomylny, nawet rodowici Niemcy popełniają błędy językowe. Ćwiczenie czyni mistrza. A dzięki rozmowom szybciej i łatwiej nawiążemy więź z podopiecznym.

5. Bądźmy fair. Traktujmy podopiecznych, ich rodziny, ale także koordynatorki i siebie nawzajem tak, jak sami chcielibyśmy zostać potraktowani – z szacunkiem i uczciwością.

6. Podnoszenie kwalifikacji jest ważne. Kto się nie rozwija, stoi w miejscu, kto stoi w miejscu, zostaje w tyle. Zainteresujmy się ofertą edukacyjną agencji, które często oferują opiekunkom darmowe kursy i szkolenia.

7. Pamiętajmy o podtrzymywaniu kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, którzy zostali w Polsce. Usłyszenie bliskich i „wygadanie się” przyniesie ulgę, podniesie nas na duchu i doda siły.

8. Narzekanie do niczego nie prowadzi. Nie nakręcajmy spirali negatywnych myśli. Jeśli pojawia się trudna sytuacja, najlepszym wyjściem jest przegadać ją z zaufaną osobą i spojrzeć na nią z perspektywy.

9. Razem damy radę! Nawet kiedy pojawią się jakieś problemy, starajmy się znaleźć najlepsze wyjście z sytuacji, zamiast się poddawać. Nie zniechęcajmy się przejściowymi trudnościami. Pamiętajmy, że mamy wokół ludzi, którzy nas wspierają.

10. Pozytywne nastawienie do podopiecznego i jego rodziny naprawdę pomaga. Jeśli jesteśmy przyjaźnie nastawieni, otoczenie odpłaca się tym samym.

Aktualności
Najnowsze wiadomości z branży opieki domowej
Wszystkie aktualności

Szczepienia dla opiekunów na terenie Niemiec

Zarówno w Polsce jak i w Niemczech jednymi z pierwszych grup, którym zaoferowano szczepienia przeciw Covid-19 były i są osoby starsze lub ciężko chore. Ostatnio wprowadzono jednak w Niemczech rozporzą...

Polska uznana przez Niemcy jako kraj wysokiego ryzyka

Pandemia nie odpuszcza. W Polsce ponownie lawinowo rośnie liczba zakażonych koronawirusem, dlatego niemiecki rząd zaliczył Polskę do rejonów wysokiego ryzyka. Co to oznacza dla naszych opiekunów?...

Zyskaj podwójnie za polecenie Hausengel wiosną!

Cieszymy się, że nasi franczyzobiorcy polecają nas tak często i chętnie. Za udane polecenie Hausengel rodzinie zainteresowanej współpracą lub znajomym zainteresowanymi pracą w opiece, odwdzięczamy się...